
(Foto: AOP)
25 juni 2011 |
BILLED-BLADET
I denne uge om Ida Corr, Line Baun Danielsen, Helena Christensen og Peter Zobel.
Line Baun Danielsen er blevet erhvervskvinde og har starten iværksætter-portalen www.Ready-Set-Grow.biz. Ideen er at hjælpe nye etablerede iværksættere samt små og mellemstore vækstvirksomheder til succes.
- Det skulle gerne være en genvej til viden, netværk og værktøjer. Portalen er netop åbnet, og det har været vildt hårdt, men sjovt, siger Line Baun Danielsen.
Ida Corrs kæreste, fodboldmålmanden Jens Waltorp Sørensen, friede på sine knæ på et fortov i Oslo sidste år, og nu hvor parret er færdige med at bygge hus i Dragør, venter et bryllup næste år. Men sangerinden vil ikke stresse med bryllupsplanlægningen.
- Det skal være meget afslappet. Jeg vil helst giftes ude i det fri, siger 34-årige Corr.
- Min søn Mingus og jeg skal holde ferie i mit sommerhus i Rågeleje, og senere skal vi besøge gode venner i Frankrig, fortalte smukke Helena Christensen, da hun i mørkeblå Pradakjole kom til åbningen af den store Georg Jensen sølv-udstilling i New York, hvor også dronning Margrethe og prins Henrik var til stede.
- Det var da fantastisk dejligt at være til bryllup på min fødselsdag. Det kunne ikke være bedre, siger Peter Zobel, som i lørdags rundede de 75 år til bryllup i Berleburg hos prinsesse Nathalie og Alexander Johanssmann,
- Jeg havde fejret fødselsdagen forinden med børn og børnebørn. Og jeg fik også nogle gode gaver, selv om jeg faktisk ikke kan li’ at få gaver. Jeg vil meget hellere give gaver, fortæller Zobel.

Se udvalget fra vores online-shop herunder...
