
Der var absolut ingen tegn på krise, da Carl Gustaf og Silvia besøgte Älvdalen. (Foto: AOP)
19 juni 2011 |
Marianne Singer
Det var glad og afslappet Carl Gustaf, der sammen med Silvia hyggede sig i Älvdalen.
Den sammenbidte mine og kølige udstråling, som har præget den svenske konge på det seneste, var forsvundet som dug for solen, da han sammen med dronning Silvia var på officielt besøg i Älvdalen. Glemt var for en kort stund de mange skandaler, der har fulgt Carl Gustaf på det seneste med afslørende bøger, stripperbesøg, utroskab og kontakter til gangstermiljøer. Sager, som også har taget hårdt på Silvia.
Besøget i den hyggelige by, hvor parret kom for at fejre 100-året for egnens lokalhistoriske forening, gav Carl Gustaf og Silvia en tiltrængt pause, hvor der både var plads til latter og smil. Og det blev endda til et godt grin undervejs, der var så sprudlende, at det smittede af på de andre fremmødte. Så afslappet har befolkningen ikke set deres kongepar i lang tid.
Älvdalen, der ligger i Dalarne, er også prins Carl Philips kæreste Sofias hjemegn. Hun flyttede til stedet som lille pige, og hendes forældre bor der stadig. Det kunne have været et oplagt tidspunkt at se sønnens svigerforældre på, men det så ikke ud til at passe ind i programmet denne gang.
I stedet koncentrerede det hårdt prøvede par sig om at vise, at de stadig holder sammen og prøver at leve med den mediestorm, de har oplevet de sidste mange måneder. Dronning Silvia så på ingen måder ud til at gemme sig, men lyste op i en stærk orange blazer og flotte guldsmykker.
I BILLED-BLADETs online-shop finder du et stort udvalg af Magic- og Shapewear, som løfter op og strammer ind.









Se flere produkter fra Magic Body Fashion i vores online-shop - klik her!
Alle køb over 500 kr. bliver sendt hjem til dig uden fragtomkostninger - vi betaler!