41-årige Annette Heick - botox og flot talje

Birger Storm
Travlhed og succes på Det Ny Teater får vægten til at gå drastisk ned for Annette Heick.

Skuespilleren har opdaget en sjov træningsform, der giver en flot talje.

Kasper Skov Jensen, Newsdesk, red. af Jan Bergman

TV-vært, skuespillerinde, sangerinde og mor. Næste opgave bliver værtsrollen i det alternative portrætprogram "Haps! Du er fanget", der kommer på Kanal5 til efteråret.

Annette Heick har rigeligt at se til, men alligevel tager hun sig tid til at arbejde på at få en flottere talje. Vejen dertil går gennem en af barndommens glæder - hulahopringen.

- Jeg er begyndt at bruge en hulahopring med halvandet kilos vægte på. Det er helt vildt sjovt og skulle gerne give en flot talje. De første gange bliver man øm på maveskindet, men så vænner man sig til det, siger Annette Heick til alive.dk

Den 41-årige multikunstner har også forsøgt sig med mere håndfaste skønhedsmetoder. En rynke mellem øjnene er blevet fyldt ud med restylane, og området øverst i panden har fået botox en enkelt gang. Skønhedsklinikkerne skal dog ikke regne med at se mere til Annette Heick foreløbig.

- Jeg synes ikke, det ser fedt ud, når jeg kigger på dem, der har fået rigtig meget i. Så det skal være grelt, før jeg gør det igen, siger hun.

Kommer gerne i gummistøvler og tophue

Annette Heick vil ikke bruge flere timer foran spejlet. Det er livet for kort til, mener hun, men indrømmer dog en vis forfængelighed.

- Jeg er forfængelig, men jeg er også typen, der kan dukke up i bar røv og viklers eller gummistøvler og tophue. Livet er for kort til at gå op i det, men det afhænger også meget af mit humør. Nogle gange kan jeg da godt kigge på gamle billeder af mig selv og tænke:

- Ah, Annette. Kunne du ikke have gjort lidt mere ud af dig selv?, siger hun.

Heicks nye program, "Haps! Du er fanget", har premiere den 17.september på Kanal5.

KLIK HER OG FÅ DE SENESTE NYHEDER OM DE KENDTE





femina
  • Foråret er i fuldt flor, og rundt om hjørnet venter sommertid med bare tæer og luft under skørterne. Lige nu bugner butikkerne med sandaler i alle afskygninger, så du kan helt sikkert finde dine egne favoritter
  • På søndag den 26. maj har overborgmester Frank Jensen lovet at snøre løbeskoene og stille til start ved FEMINAs Kvindeløb i Fælledparken, hvor tusindvis af kvinder i deltager i årets store løbefest. Læs her, hvordan overborgmesteren får en travl politiker-karriere til at hænge sammen med et sundt liv
  • Sommerdage med solbrun hud nærmest tørster efter smukke aquafarver. Vi har fundet 10 mode fund, der giver hede drømme om smukke sandstrande og azurblåt vand
  • På en varm sommerdag er der intet bedre end at hoppe i en sommerkjole, men hvilken af de mange smukke sommerkjoler skal du vælge? Find den der passer til dig og din figur, når FEMINA giver dig 10 tips til dit sommerkjole-valg.
  • FEMINA kvindeløb 2013 er skudt i gang, så vi har taget temperaturen på redaktionens løbevaner. Og selvom vi er stolte og glade for vores årlige kvindeløb, er det altså de færreste af os, der kan tillade sig at pudse glorien, når vi snakker om løb til daglig
udeoghjemme
  • Lige nu får sparer du 20% på udvalgte produkter i vores shop, der kan give dig en perfekt sommerglød allerede nu - men skynd dig, det gælder kun til den 28. maj
  • Små, hvide fugle hængt på grene. Fuglene er kreeret af hvid krympeplast, og som skabelon er brugt en gammel udstikskageform.
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Flere artikler giver stof til eftertanke og giver dig lyst til at leve livet til fulde...
  • Da Paradise Hotel blev vist, blev Lotte siddende i sofaen og så sex-scenen med datteren Amalie og Peter. På samme måde stod hun ved datterens side, da hun blev overfaldet af kæresten, og det gør hun stadig - selvom datteren har fået en betinget dom for at lyve i retten.
  • Mettes mareridt begyndte, mens hun var i lykkelige omstændigheder. Hun forsøgte at bilde sig selv ind, at det ville forsvinde igen efter fødslen, men nej. Hendes lille søn var kun tre uger, da hun blev lam fra brystet og ned og fik sin første kørestol. Nu har Mette kæmpet sig op på benene igen, fået livsglæden tilbage og har accepteret sin sygdom.
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk