Anders W. Berthelsen præget af mobning

Foto: AOP
Anders W. Berthelsen er gift med Christina Pind, og de har sammen datteren Vigga på fire år.

Anders W. Berthelsen er stadig mærket af den mobning, han var udsat for i skolen. Det gik så slemt for sig, at den i dag så succesfulde skuespiller jævnligt låste sig inde i frikvartererne.

Hanne Rask

Den dag i dag kan Anders W. Berthelsen stadig få nervøse tics, når der bliver grinet eller larmet bag hans ryg. Da han som lille gik i skole i Odense, blev han mobbet i en grad, der stadig præger ham i hans voksenliv.

- Jeg blev mobbet med alt. Mit tøj, mit hår, ja alt, hvad der faldt dem ind. Jeg var mindre end de andre og et let offer. Når det blev for meget, låste jeg mig inde på toiletterne. Det var alvorligt, og jeg var rigtig ked af det, siger Anders W. Berthelsen til Søndagsavisen.

Han havde ingen jævnaldrende venner i skolen, så han tilbragte tiden sammen med dem, der var et par år yngre. Skuespilleren, der lige nu er aktuel med forestillingen "Far" på Bellevue Teatret, bliver af Søndagsavisen spurgt, hvordan han ville reagere, såfremt hans datter, der endnu ikke går i skole, skulle blive udsat for mobning.

- Jeg ved ikke, hvad jeg ville gøre. Det har jeg ikke taget stilling til, men jeg ved, at hvis hun mobber, så vil jeg lynhurtigt slå ned på det. Det skal stoppes med det samme, siger skuespilleren, hvis egne trængsler stoppede, da hans familie flyttede til Kolding, og han dermed skiftede skole.

- Med et slag blev jeg en del af fællesskabet i min nye klasse, og jeg var endda lidt sej, fordi jeg havde lært at danse breakdance i Odense. Det var endnu ikke kommet til Kolding. Måske var det en af grundene til, jeg blev accepteret med det samme, mener Anders W. Berthelsen, der altså siden blev en feteret skuespiller.


femina
  • Hvis du er lige så skør med chokolademousse, som jeg er, så prøv denne klassiske chokolademousse. Den er let og luftig og smelter på tungen
  • FEMINA tog til den skønne gran canariske ø Fuerta Ventura, for at skyde lækre modeserier til sommerens udgaver af bladet. Se de skønne backstagebilleder her
  • Jeg ved godt, det er politisk ukorrekt, men indimellem synes jeg altså, sundhedsbølgen skulle lægge sig på divaneseren og tage sig en lille skraber
  • Oven på et hektisk forår satser jeg på total afslapning, når sommermånederne rammer. Så der er indtil flere silkebløde og behagelige sager, jeg gerne vil have fingre i denne sommer
  • Jeg har altid godt kunnet li’ at blande forskellige stilarter, men er ikke typen til det helt feminine outfit. Jeg elsker de lækre nude og rosa nuancer, og hvis jeg styler med en rå taske eller et par cool støvletter, føler jeg mig bare supergodt tilpas – og lidt feminin! Måske er kontraster også noget, der kunne fungere for dig? Se FEMINAs modestylist Birgit Axelsens modefavoritter
udeoghjemme
viunge
  • Lige om lidt er der Covergirl-fest i Aller-huset i København, og her på redaktionen er nedtællingen gået i gang. Vi glæder os SÅ meget til at høre lækker musik og hygge med jer. Få et smugkig på den lækre goodiebag, som vi er ved at pakke til dig!
  • Hvor store skal bryster være, når man er 14 år? Mange piger er i tvivl, om deres bryster er for små, for ser det forkert ud, og tænker drengene så negativt om dem? Bliv klogere her!
  • One Direction er bange for, at Zayn Malik en dag kommer for sent til en af koncerterne, fordi han er så glemsom.
  • Justin Biebers capuchin-abe, Mally, blev taget af tyske politimænd, da han skulle optræde i München, og han får den ikke igen. Læs hvorfor her!
  • Heldigvis ser det ud til, at vi kan blive ved og ved og ved med at savle over søde Zac Efron. Læs om hans to nye film her!
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk