Anker Jørgensen frygter at miste synet på begge øjne

Foto: AOP
Anker Jørgensen har været socialdemokratisk statsminister fra 1972-1973 og igen fra 1975-1982.

En ny portrætbog fortæller om den tidligere statsministers liv og tanker.

Malan Joensen

I sommer blev Anker Jørgensen 90 år, men selv om han er nødt til at have en rollator eller stok til hjælp, er han stadig meget glad for at gå ture rundt omkring i København og på Frederiksberg.

På mange af gåturene det seneste år har Anker Jørgensen fået selskab af journaliststuderende Jonas Wisbech Vange, der nu har skrevet en portrætbog om den tidligere statsminister på baggrund af de mange ture og samtaler.

Ifølge BT fortæller Anker Jørgensen i bogen blandt andet om sin bekymring for synet, som han nu kun har på ét øje:

- Jeg føler, at det dog er fandens, at jeg ikke kan gå ordentligt, og at jeg ikke kan se bedre. Min største frygt er, at jeg når at blive blind, inden jeg dør.

Anker Jørgensen kan dog, trods skavankerne, stadig styre uden om tristheden:

- Det kan ikke nytte at gå og være ked af sådan noget. Men det er klart, at det - ikke at kunne se - er at få indskrænket sin verden. Det at se har været aldeles afgørende for mig, fortæller han i bogen.

"Anker Jørgensen og det forunderlige liv" af Jonas Wisbech Vange udkommer 1. november.



Lone Dybkjær: Jeg har altid talt kalorier

Den tidligere politiker Lone Dybkjær har talt kalorier, siden hun kunne lægge sammen og trække fra og hendes forhold til sundhed er præget af de vægtproblemer, hun har haft, siden hun var barn.
femina
  • Trine går oftest i jeans og trøje – det er praktisk på hendes arbejde og er bare blevet hendes stil, som hun siger. FEMINAs stylister gav Trine en ny stil
  • Foråret er i fuldt flor, og rundt om hjørnet venter sommertid med bare tæer og luft under skørterne. Lige nu bugner butikkerne med sandaler i alle afskygninger, så du kan helt sikkert finde dine egne favoritter
  • På søndag den 26. maj har overborgmester Frank Jensen lovet at snøre løbeskoene og stille til start ved FEMINAs Kvindeløb i Fælledparken, hvor tusindvis af kvinder i deltager i årets store løbefest. Læs her, hvordan overborgmesteren får en travl politiker-karriere til at hænge sammen med et sundt liv
  • Sommerdage med solbrun hud nærmest tørster efter smukke aquafarver. Vi har fundet 10 mode fund, der giver hede drømme om smukke sandstrande og azurblåt vand
  • På en varm sommerdag er der intet bedre end at hoppe i en sommerkjole, men hvilken af de mange smukke sommerkjoler skal du vælge? Find den der passer til dig og din figur, når FEMINA giver dig 10 tips til dit sommerkjole-valg.
udeoghjemme
  • Fem minutter fem gange om ugen kan gøre underværker for dit taljemål, ryggens styrke, kropsholdningen og humøret.
  • Kagerne er ikke besværlige. Du kan nemt og hurtigt røre dejen i en køkkenmaskine, og det tager ikke lang tid, før dit køkken dufter af nybagte krydrede småkager.Giv dem som gave i et smukt glas med sløjfe om eller nyd dem selv.
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Flere artikler giver stof til eftertanke og giver dig lyst til at leve livet til fulde...
  • Små, hvide fugle hængt på grene. Fuglene er kreeret af hvid krympeplast, og som skabelon er brugt en gammel udstikskageform.
  • Lige nu får sparer du 20% på udvalgte produkter i vores shop, der kan give dig en perfekt sommerglød allerede nu - men skynd dig, det gælder kun til den 28. maj
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk