Canadisk jubel over Trine Dyrholm og Mads Mikkelsen

Foto: AOP
Mads Mikkelsen og Trine Dyrholm på den røde løber i Toronto.

Publikum rejste sig og hyldede Trine Dyrholm og Mads Mikkelsen med stående klapsalver efter visningen af "En kongelig affære" på filmfestivalen i Toronto.

John Lautrup

Trine Dyrholm har travle dage i Toronto. Først blev hun hyldet efter endnu en fantastisk modtagelse af "Den skaldede frisør", og i nat tog publikum på Toronto International Film Festival mindst lige så godt imod Nikolaj Arcels "En kongelig affære", hvor Trine Dyrholm også har en fremtrædende rolle.

Ved gallavisningen i den stuvende fulde Roy Thompson Hall med over 2.000 publikummer blev de fremmødte fra filmen - Mads Mikkelsen, Trine Dyrholm, Nikolaj Arcel og manuskriptforfatter Rasmus Heisterberg - hyldet med stormende bifald og lange stående ovationer efter filmen.

Og publikum var ikke alene om at være begejstrede for det historiske trekantsdrama med den sindssyge kong Christian VII og hans livlæge, Johann Friedrich Struensee, der tog sig lidt for kærligt af dronning Caroline Mathilde. Dugfriske anmeldelser af "En kongelig affære" i store amerikanske aviser er lystig læsning for det danske filmhold.

For få dage siden var The Wall Street Journal ude at skamrose filmen og skrev blandt andet, at den var "sindssygt underholdende og smukt lavet". I går var det så selveste Roger Ebert, USA's nok største anmelderkoryfæ, som i sin anmeldelse i Chicago Sun Times kaldte "En kongelig affære"et førsteklasses historisk drama og fortsatte med at rose både Arcel, skuespillerne og filmens spektakulære look.

Med den flotte modtagelse i Toronto fortsætter filmen med at begejstre i Nordamerika. Først var det den prestigefyldte Telluride Film Festival i Colorado, der hyldede filmen, og nu altså Toronto inden filmen får premiere i USA den 9. november.


KLIK HER OG FÅ DE SENESTE NYHEDER OM DE KENDTE





femina
  • Oven på et hektisk forår satser jeg på total afslapning, når sommermånederne rammer. Så der er indtil flere silkebløde og behagelige sager, jeg gerne vil have fingre i denne sommer
  • Mode, champagne og coolness: 20 brystkræftramte kvinder går catwalk under modeshowet ”Skaldet er smukt” den 2. juni. Hver en krone, der kommer ind, går til forskning
  • Stilmæssigt følte 59-årige Sanne Marie, at hun var ved et vendepunkt og havde brug for et sidste skub, og derfor meldte hun sig til Stil-boost på sidste års FEMINA-messe. FEMINA råder Sanne Marie til at understrege sin slanke figur og klæde sig med trendy print i en afslappet, kunstnerisk stil, der passer til Sanne Maries personlighed og hendes job som kunstterapeut.
  • Tomattærte med en helt vidunderlig duft af krydderurter, når den tages ud af ovnen. Brug evt. en god købe-pesto i stedet for at lave den selv
  • Chokolade, rabarber og jordbær – så bliver det ikke meget bedre. Kagen og rabarberne kan bages op til to dage før
udeoghjemme
  • Vi har talt med 16 deltagere fra TV3-programmet Ekstremt Fed for at høre, hvordan det er gået med vægten, siden de tabte sig i programmet.
  • Hele 80 kilo lykkedes det Sandra Krag at tabe sig, da hun i fjor deltog i TV3-programmet ”Ekstremt Fed – Et år til at redde livet”. Nu, ni måneder efter, har hun taget 35 kilo på igen. Og håbet om et bedre liv er afløst af frygten for at dø af overvægt.
  • Nem og dejlig aftensmad
  • Det er skønt med varm suppe på de kølige forårsaftener
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Og så får du en helt ekstraordinær mulighed for at komme med til fest, når Ude og Hjemme til sommer præsenterer Ude og Hjemme Live på Egeskov...
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
  • Asiatiske ruller med krydrede tigerrejer og sprøde grønsager. Serveres med en lækker oystersauce - en dejlig let middag.
  • Er der noget skønnere end at starte dagen på en varm kop chokolade?Særligt når verjudsigten bare melder gråt i gråt...
  • Tatar er en superlækker spise, hvis man er frisk på at spise råt... En klassiker som mange elsker.
  • Vafler til morgenmad er ikke særligt brugt i Danmark, men i denne udgave er det et ganske fornuftigt alternativ til franskbrød eller krydderbollen
  • Fin, lille morgentallerken til en hyggelig pinsemorgen
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk