Christian Kjær lejer egoist-villa ud
Rigmanden og kommunalpolitikeren Christian Kjær leder efter en ny nabo.
I hvert fald har han valgt at udleje den ene af sine ejendomme på Sandbjergvej i Vedbæk nord for København.
Lejesummen er sat til - området taget i betragtning - beskedne 25.000 kroner per måned, men man skal til gengæld lægge et depositum på 75.000 kroner og i øvrigt indstille sig på, at lejemålet udløber efter to år. Det skriver Boliga Kendte.
Egoist-bolig
Ifølge lejeannoncen er der tale om et eksklusivt hus midt i Skoven i Sandbjerg på 158 kvadratmeter i to plan, og hvis den danske sommer skulle vise sig fra sin venlige side, er der mulighed for at dyppe tæerne i en udendørs swimmingpool.
Der gøres desuden opmærksom på, at der er tale om en "egoist-bolig", som er velegnet til pensionistægtepar eller ægtepar med et enkelt barn.
Christian Kjær købte ejendommen på Sandbjergvej 16 i 1997 for 2,5 mio. kr.. Han bor selv i nr. 14.
Se annoncen og billeder af ejendommen klik her!
















