Claus Borre ved ikke om han overlever kræftsygdom

Foto: AOP
Claus Borre.

- Det kan gå begge veje. Det er som at være i en hård sø.

Thomas Flindt

- Den ene dag er jeg høj optimist, og dagen efter er jeg nede i bølgedalen igen. Jeg er virkelig ked af, at det skulle ramme mig, men det er alle kræftpatienter selvfølgelig, siger Claus Borre til Ekstrabladet.

Den kendte sportsjournalist er blevet ramt af alvorlig sygdom og gennemgik efter påske en omfattende operation. Det hele startede med at Borre havde ondt i ryggen.

- Jeg gik til min almindelige sygekasselæge, fordi jeg havde fået ondt i ryggen og her blev jeg henvist til en fysioterapeut. Men det var ikke verdens bedste råd. For det er ikke ligefrem den optimale måde at blive behandlet på, når man har kræft. Men det vidste vi jo ikke, at det var, fortæller han til dagbladet.

Claus Borre, der har fire børn, vil nu give sig selv ro til at bruge kræfterne på at bekæmpe sygdommen og have overskud til at arbejde deltids ind i mellem.




femina
  • Hvis du er lige så skør med chokolademousse, som jeg er, så prøv denne klassiske chokolademousse. Den er let og luftig og smelter på tungen
  • FEMINA tog til den skønne gran canariske ø Fuerta Ventura, for at skyde lækre modeserier til sommerens udgaver af bladet. Se de skønne backstagebilleder her
  • Jeg ved godt, det er politisk ukorrekt, men indimellem synes jeg altså, sundhedsbølgen skulle lægge sig på divaneseren og tage sig en lille skraber
  • Oven på et hektisk forår satser jeg på total afslapning, når sommermånederne rammer. Så der er indtil flere silkebløde og behagelige sager, jeg gerne vil have fingre i denne sommer
  • Jeg har altid godt kunnet li’ at blande forskellige stilarter, men er ikke typen til det helt feminine outfit. Jeg elsker de lækre nude og rosa nuancer, og hvis jeg styler med en rå taske eller et par cool støvletter, føler jeg mig bare supergodt tilpas – og lidt feminin! Måske er kontraster også noget, der kunne fungere for dig? Se FEMINAs modestylist Birgit Axelsens modefavoritter
udeoghjemme
viunge
  • Lige om lidt er der Covergirl-fest i Aller-huset i København, og her på redaktionen er nedtællingen gået i gang. Vi glæder os SÅ meget til at høre lækker musik og hygge med jer. Få et smugkig på den lækre goodiebag, som vi er ved at pakke til dig!
  • Hvor store skal bryster være, når man er 14 år? Mange piger er i tvivl, om deres bryster er for små, for ser det forkert ud, og tænker drengene så negativt om dem? Bliv klogere her!
  • One Direction er bange for, at Zayn Malik en dag kommer for sent til en af koncerterne, fordi han er så glemsom.
  • Justin Biebers capuchin-abe, Mally, blev taget af tyske politimænd, da han skulle optræde i München, og han får den ikke igen. Læs hvorfor her!
  • Heldigvis ser det ud til, at vi kan blive ved og ved og ved med at savle over søde Zac Efron. Læs om hans to nye film her!
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk