Hans Pilgaard har tabt 17 kilo

Foto: Krestine Havemann
Hans Pilgaard ved ikke, om han bliver boende i London efter bruddet med Henrik Torp.

TV-værten har fået hjælp af en ernæringsekspert til at blive lettere.

Malan Joensen

TV-værten Hans Pilgaard bliver tyndere og tyndere. Foreløbig har han tabt 17 kilo, men det er ikke slut med det - der må gerne være endnu fem kilo mindre af ham, fortæller han til Ekstra Bladet.

Her fortæller han også, at han tabte sig, da han var med i "Vild med dans", men kiloene røg på igen, da han kvittede tobakken.

Da han havde taget beslutningen om at kæmpe mod kiloene, opsøgte han ernæringsekspert Lene Hansson.

- Hun provokerede mig på den gode måde. Hun sagde, at jeg endnu ikke var fed. Jeg manglede endnu 700 gram. Jeg havde ikke set mig selv som tyk. Overvægtig ja … Men en glad overvægtig, fortæller Hans Pilgaard og tilføjer:

- Over de sidste fire-fem år har jeg smidt 17 kilo. Jeg har set folk, der er stoppet med at ryge, som har taget 20 kilo på, som de aldrig har smidt igen. Og det gad jeg simpelthen ikke. Jeg ville ikke være tyk i stedet for at ryge. Så jeg ændrede min livsstil og begyndte at røre mig lidt mere.

For nylig gik Hans Pilgaard fra sin mand Henrik Torp, som han var sammen med i 12 år, fordi TV-værten var blevet forelsket i Jobbe Joller. Hans Pilgaard, der stadig bor i London, fortæller til Ekstra Bladet, at han ikke ved, om han bliver i den engelske hovedstad.


KLIK HER OG FÅ DE SENESTE NYHEDER OM DE KENDTE





femina
  • Foråret er i fuldt flor, og rundt om hjørnet venter sommertid med bare tæer og luft under skørterne. Lige nu bugner butikkerne med sandaler i alle afskygninger, så du kan helt sikkert finde dine egne favoritter
  • På søndag den 26. maj har overborgmester Frank Jensen lovet at snøre løbeskoene og stille til start ved FEMINAs Kvindeløb i Fælledparken, hvor tusindvis af kvinder i deltager i årets store løbefest. Læs her, hvordan overborgmesteren får en travl politiker-karriere til at hænge sammen med et sundt liv
  • Sommerdage med solbrun hud nærmest tørster efter smukke aquafarver. Vi har fundet 10 mode fund, der giver hede drømme om smukke sandstrande og azurblåt vand
  • I anledning af FEMINA Kvindeløb får du 20 % på ALT i FEMINAs Shop med en særlig kode
  • Kvindelige debattører bliver langt oftere end mænd udsat for hadefulde og sexistiske beskeder, når de blander sig i debatten. SF-politikeren Özlem Cekic er en af dem, der har modtaget mange grove hademails. Men en dag tog hun en overraskende beslutning
udeoghjemme
  • En lille morgenmadskrig er brudt ud blandt McDonald's og 7-Eleven om at sikre sig flest mulige kunder ved at tilbyde forskellige typer af morgenmad. Men pas på – hvis du ønsker en god start på dagen!
  • Har du brug for lidt inspiration til hverdagsmaden? Så kan du hver uge følge Ude og Hjemmes madplan
  • Middag på 30 minutter
  • I Danmark har mere end 12.800 mennesker sclerose, og to ud af tre er kvinder. Sclerose rammer som regel i 20-40 års alderen, men teenagere og børn får også sclerose. Støt op om kampen mod sygdommen sammen med en række kendte danske kvinder.
  • Her en en fødevareliste med alle de madvarer, som du spise i Dukan-kurens vekselfase.
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk