Helt skaldet - Se 11 kendte kvinder smide håret

Foto: AOP
Camilla Miehe-Renard er én af de danske kendis-kvinder der i en god dags tjeneste har fået fjernet håret i en fotomanipulation.

Kendte kvinder viser sig skaldede for at støtte kampen mod brystkræft.

Helle Skram de Fries

I foråret var søstrene Josephine og Josina Bergsøe, der begge er behandlet for brystkræft, med til at arrangere en event "Bald Is The New Black" i København. Her gik 20 kvinder, der havde mistet håret efter kemoterapi, catwalk i haute couture kjoler.

Fotos fra denne begivenhed kan ses på en udstilling fra 10.-19. oktober i Spinderihallerne i Vejle.

SE ALLE BILLEDERNE LÆNGERE NEDE

For at opfordre folk til at se udstillingen og dermed støtte "A Race Against Breastcancer", der skaffer penge til forskning, har 11 kendte danske kvinder smidt håret på fotografier, hvor de fremstilles som skaldede.

Fotografierne er manipuleret, så man kan se, hvordan kvinderne ville se ud uden hår på hovedet.

De 11 er: Camilla Bendix, Camilla Miehe-Renard, Cecilie Beck, Tammi Øst, Maibritt Saerens, Lærke Winther, Natasja Crone, Anette Støvelbæk, Dicte, Eva Kruse og Hella Joof.

Se dem i billedserien herunder:

femina
  • Hvis du er lige så skør med chokolademousse, som jeg er, så prøv denne klassiske chokolademousse. Den er let og luftig og smelter på tungen
  • FEMINA tog til den skønne gran canariske ø Fuerta Ventura, for at skyde lækre modeserier til sommerens udgaver af bladet. Se de skønne backstagebilleder her
  • Jeg ved godt, det er politisk ukorrekt, men indimellem synes jeg altså, sundhedsbølgen skulle lægge sig på divaneseren og tage sig en lille skraber
  • Oven på et hektisk forår satser jeg på total afslapning, når sommermånederne rammer. Så der er indtil flere silkebløde og behagelige sager, jeg gerne vil have fingre i denne sommer
  • Jeg har altid godt kunnet li’ at blande forskellige stilarter, men er ikke typen til det helt feminine outfit. Jeg elsker de lækre nude og rosa nuancer, og hvis jeg styler med en rå taske eller et par cool støvletter, føler jeg mig bare supergodt tilpas – og lidt feminin! Måske er kontraster også noget, der kunne fungere for dig? Se FEMINAs modestylist Birgit Axelsens modefavoritter
udeoghjemme
viunge
  • Lige om lidt er der Covergirl-fest i Aller-huset i København, og her på redaktionen er nedtællingen gået i gang. Vi glæder os SÅ meget til at høre lækker musik og hygge med jer. Få et smugkig på den lækre goodiebag, som vi er ved at pakke til dig!
  • Hvor store skal bryster være, når man er 14 år? Mange piger er i tvivl, om deres bryster er for små, for ser det forkert ud, og tænker drengene så negativt om dem? Bliv klogere her!
  • One Direction er bange for, at Zayn Malik en dag kommer for sent til en af koncerterne, fordi han er så glemsom.
  • Justin Biebers capuchin-abe, Mally, blev taget af tyske politimænd, da han skulle optræde i München, og han får den ikke igen. Læs hvorfor her!
  • Heldigvis ser det ud til, at vi kan blive ved og ved og ved med at savle over søde Zac Efron. Læs om hans to nye film her!
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk