Kom indenfor: Her er 10 kendisboliger, du kan købe

Foto: AOP
Det vrimler med kendte danskere der også har svært ved at få deres boliger solgt.

Her er listen over 10 kendte danskere, der ikke har haft succes med at sælge deres boliger - se, hvordan de bor.

Jan Bergman

Kendisser må ligesom tusindvis af andre danskere væbne sig med stor tålmodighed, når de bevæger sig ud på boligmarkedet.


Trods få positive tendenser er der stadig langt til de guldrandede dage i midten af nullerne, hvor priserne piskede opad, og køberne stod i kø for at erhverve en bid af det accelererende marked.

I dag er det ikke usædvanligt at vente flere år på at få solgt boligen, hvis det overhovedet kan lade sig gøre, og i særlige tilfælde sniger liggetiden på boligerne op over fire år.

Det kan kendissen i toppen af kendis-listen skrive under på.

Boligsiden Boliga har fundet 10 kendisser, hvis boliger har de længste liggetider:

10. Tomas Villum og Maria Montell
Kendis-parret har haft deres skovserhus i Skovshoved til salg i over 15 måneder og har følt sig nødsagede til at sænke prisen med 600.000 kr.

En potentiel køber skal dog stadig høre til den velhavende del af befolkningen, da prisskiltet pt. lyder på 6,7 millioner kroner.

Pengene giver blandt andet adgang til 105 kvadratmeter bolig, en lille have på 220 kvadratmeter og et solrigt terrasseanlæg.

Se villaen her - klik her!


9. Lars Barfoed
Den konservative leder satte i marts 2011 sin ejerlejlighed i nordsjællandske Kokkedal til salg, men efter mere end 500 dage på markedet har ingen endnu budt et tilfredsstillende beløb for boligen.

Lejligheden blev sat til salg for 2,3 millioner kroner, men prisen er siden hen blevet justeret 300.000 kroner ned.

Ejendomsmægleren fremhæver blandt andet udsigten over Donse Å, boligens centrale beliggenhed og muligheden for at tage elevatoren direkte til døren.

Se lejligheden her - klik her!


8. Rolf Sørensen
Den tidligere cykelrytter har sat Jan Fog til at sælge hans bolig, men trods gratis reklame i TV 2-programmet "Liebhavern"e, er det ikke lykkedes at komme af med ejendommen endnu.

Villaen på Sandbjergvej i Vedbæk har nu været til salg i 524 dage til en pris på knap 15 millioner kroner.

Trods den lange liggetid er der endnu ikke blevet justereret på prisen.

For pengene får man en stor stråtækt luksusejendom fordelt på to længer og et anneks, og boligen indeholder blandt andet en stor opholdsstue med brændeovn, gæsteværelse og stort forældresoveværelse på 1. sal med elevator ned til stueetagen.

Se ejendommen her - klik her!


7. Klaus Pagh
Den tidligere skuespiller og teaterdirektør Klaus Pagh har ad flere omgange haft sin Hellerup-villa på markedet, og prisen er løbende blevet sat ned.

Senest har han dog valgt at hæve prisen igen, så den 340 kvadratmeter store ejendom nord for hovedstaden nu kan erhverves for 10,8 millioner kroner.

Trods de mange prisreduktioner må Pagh stadig se langt efter en køber, og indtil videre har han ventet i over 21 måneder på at få solgt.

Se Hellerup-villaen her - klik her!


6. Christina Roslyng
34-årige Christina Roslyng vil for evigt være forbundet med håndboldklubben Viborg HK, men hun håber nok alligevel på, at hendes sidste engagement i domkirkebyen snart er afviklet.

Igennem næsten to år har hun haft sin ejerlejlighed til salg, og selv om prisen er sat ned to gange, så prisen nu ligger på 895.000 kroner, har det ikke haft den ønskede effekt.

Ifølge mægleren er der tale om særdeles velbeliggende ejerlejlighed med fælles flisebelagt gård, kælder med depotrum, afhøvlede plankegulve og et boligareal på 67 kvadratmeter.

Se lejligheden her - klik her!


5. Brian Laudrup
En af dansk fodbolds allerstørste stjerner nogensinde fik i juni 2010 afsat sin villa i Rungsted for 16 millioner kroner, men det er endnu ikke lykkedes ham at komme af med sin anden strandvejsvilla på Skodsborg Strandvej.

Luksusboligen på den nordsjællandske kyst kom på markedet i sommeren 2010, men efter to år på markedet er der stadig ingen, der vil betale de 13 millioner kroner, huset er udbudt til.

Ejendommen har gennemgået en total istandsættelse med bl.a. tre nye badeværelser og nyt køkken. Desuden kan en eventuel køber se frem til en lys opholdsstue med pejs, træterrasse vendt mod Øresund, to soveværelser, en glas-udestue og en grund på cirka 2000 kvadratmeter.

Se luksusvillaen her - klik her!


4. Johnny Madsen
Den vestjyske rock 'n' roller Johnny Madsen har måttet sande, at det kan være svært at få afsat boliger på de danske småøer.

Hans hus på Lodsvej på Fanø har således stået til salg i snart to år og ni måneder, men trods manglen på købere har han holdt fast i udbudsprisen på 3,6 millioner kroner.

Beløbet giver adgang til en villa på 230 kvadratmeter, der blandt andet indeholder inventar i sort højglas, massive trægulve, badeværelse med granitgulv og overdækket terrasse.

Se huset her - klik her!


3. Dick Kaysø
Skuespilleren, der nok bedst er kendt som faderen i "Krumme"-filmene, har indtil videre høvlet 1,3 millioner kroner af sit hus i Nordsjællandske Hornbæk, men endnu uden held.

Boligen, der er sat til salg for 9,5 millioner kroner, er på 275 kvadratmeter, har stået til salg i over tre år og er ifølge mægleren både charmerende og smuk.

Se villaen her - klik her!


2. Jacob Haugaard
Komikeren og entertaineren Jacob Haugaard har i over tre år forsøgt at sælge sit 155 kvadratmeter stråtækte sommerhus med panorama-havudsigt, der pt. er udbudt til knap 3,7 millioner kroner.

Det er cirka 1,8 millioner kroner mindre, end hvad han håbede at få for huset for to år siden.

Se sommerhuset her - klik her!


1. Anne Linnet
En af Danmarks største popstjerner, 59-årige Anne Linnet, har ventet i over fire år på en køber til sin ejendom på Kandestedvej i Skagen.

Der er ellers tale om en luksusbolig på 168 kvadratmeter med udhus, tennisbane, smuk natur og 30.000 kvadratmeter grund.

Anne Linnet har ikke fundet det nødvendigt at justere udbudsprisen, der er sat til 5,5 millioner kroner.

Se ejendommen her - klik her!



Royal hyldest af Poul Nyrup

Poul Nyrup Rasmussen fik fornemt besøg i Brøndsalen, da parodisten og partifællen Mogens Jensen dukkede op som en småberuset prins Henrik i selskab med sin dronning.
femina
  • At være model og tynd som sit levebrød er ikke altid let
  • 15.000 kvinder deltog i årets store kvindeløb, hvor store smil og masser af gejst prægede stemningen
  • I århundreder har kvinder kæmpet for ligestilling – vi vil have samme muligheder og ret som mændene. Men hvad så når ligestillingen indskrænker vores frihed? Norge indfører som det første land i Europa værnepligt for kvinder fra 2015. Ville du være klar til at gribe geværet? Danske Neel Wismann-Larsen var.
  • Er du single, men drømmer om at starte en familie? Når man dater, kan det være svært at vurdere, hvornår det er ok at nævne, at man gerne vil have børn. Du vil helst ikke skræmme den anden væk - på den anden side er det også dumt at spilde tiden, hvis den anden ikke vil have børn. Det vil et nyt datingsite råde bod på. Babyklar.nu er et datingsite for alle dem, der ved, at de gerne vil have børn på et tidspunkt i livet.
  • Det er kun 40 år siden, den frie abort blev lovlig, og den er allerede et selvfølge for de fleste
udeoghjemme
  • Føler du dig under pres, når du skal hjem til mor eller svigermor og spise middag? Her får du 6 gode råd, så presset ikke sætter sig som ekstra kilo på sidebenene.
  • Lige nu sparer du 20% på levende lys, lune tæpper og fint, nostalgisk grej - så er den hyggelige stemning i hus
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, og dog. Du får nemlig lov at møde en sand helt.Og så har du mulighed for at vinde et luksus-krydstogt for to med alt betalt til Middelhavet.
  • Efter en ubehagelig spontan abort nytårsaften, venter Glennie sig igen med sin mand Christian.
  • Rigtig nem aftensmad til de dage, hvor det bare skal gå hurtigt
viunge
  • En strandtur bliver SÅ meget sjovere, hvis man spiller strandspil. Vi har fundet vores favoritter frem – tjek dem her!
  • Politiet leder efter Justin Bieber, efter han er kørt ind i en fotograf. Men vi har fundet en video, der måske viser, at det var noget andet, der skete…
  • Det er virkelig irriterende at have fodvorter, men det er faktisk meget normalt, og de fleste børn og unge får fodvorter. Læs om benhandling af fodvorter her!
  • Liam Hemsworth og Miley Cyrus modbeviste mandag rygterne om, at de er gået fra hinanden. De tog nemlig en tur i biografen hånd i hånd. Se billedet inde i artiklen!
  • Er du god til at passe på din hud i sommersolen? Tag testen og se, hvordan du klarer dig, når solen skinner!
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk