L.O.C. i voldsomt klammeri med politiet

Foto: Hanne Juul/BILLED-BLADET
L.O.C.

"Voice"-aktuelle Liam O’Connor tumlede sammen med ordensmagten og måtte en tur i brummen.

Jan Bergman

Han er højaktuel i "Voice" og i aften skal vi igen opleve ham som den charmerende og fattede coach, der på bedste gentleman-manerer skal lede sine sangere mod sejren i programmet.

Men Liam O'Connor har ikke altid haft lige meget styr på sig selv og sit temperament, der tidligere tit bragte ham i iføre.

Til magasinet Ud & Se fortæller L.O.C. om en gang for en hel del år siden, hvor det gik helt galt under en våd aften. Han endte ganske enkelt bag tremmer, skriver seoghør.dk.

Til en privatfest hos en ven havde den populære rapper L.O.C. fået hældt rigeligt indenbords, så da han skulle hjem med nogle bekendte gik det galt. Et par af dem kom op at toppes og en fremmed kom til og forsøgte at blande sig.

- I min fuldskab, som rimelig meget havde taget overhånd i den periode, hakkede jeg ham én på hovedet. Han mistede en tand, og et øjeblik efter dukkede ordensmagten op, fortæller rapperen til Ud & Se.

L.O.C. blev taget med i detentionen for at sove rusen ud, men også her kunne den unge rapper ikke styre sit temperament, og han langede ud efter to betjente.

Det kostede en dom for vold i efteråret 2003, med en plet i straffeattesten og 74 timers samfundstjeneste, der blev afsonet i Frelser Kirke i København.



Lone Dybkjær: Jeg har altid talt kalorier

Den tidligere politiker Lone Dybkjær har talt kalorier, siden hun kunne lægge sammen og trække fra og hendes forhold til sundhed er præget af de vægtproblemer, hun har haft, siden hun var barn.
femina
  • Trine går oftest i jeans og trøje – det er praktisk på hendes arbejde og er bare blevet hendes stil, som hun siger. FEMINAs stylister gav Trine en ny stil
  • Foråret er i fuldt flor, og rundt om hjørnet venter sommertid med bare tæer og luft under skørterne. Lige nu bugner butikkerne med sandaler i alle afskygninger, så du kan helt sikkert finde dine egne favoritter
  • På søndag den 26. maj har overborgmester Frank Jensen lovet at snøre løbeskoene og stille til start ved FEMINAs Kvindeløb i Fælledparken, hvor tusindvis af kvinder i deltager i årets store løbefest. Læs her, hvordan overborgmesteren får en travl politiker-karriere til at hænge sammen med et sundt liv
  • Sommerdage med solbrun hud nærmest tørster efter smukke aquafarver. Vi har fundet 10 mode fund, der giver hede drømme om smukke sandstrande og azurblåt vand
  • I anledning af FEMINA Kvindeløb får du 20 % på ALT i FEMINAs Shop med en særlig kode
udeoghjemme
  • Fem minutter fem gange om ugen kan gøre underværker for dit taljemål, ryggens styrke, kropsholdningen og humøret.
  • Kagerne er ikke besværlige. Du kan nemt og hurtigt røre dejen i en køkkenmaskine, og det tager ikke lang tid, før dit køkken dufter af nybagte krydrede småkager.Giv dem som gave i et smukt glas med sløjfe om eller nyd dem selv.
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Flere artikler giver stof til eftertanke og giver dig lyst til at leve livet til fulde...
  • Små, hvide fugle hængt på grene. Fuglene er kreeret af hvid krympeplast, og som skabelon er brugt en gammel udstikskageform.
  • Lige nu får sparer du 20% på udvalgte produkter i vores shop, der kan give dig en perfekt sommerglød allerede nu - men skynd dig, det gælder kun til den 28. maj
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk