Medina: Man bliver meget paranoid

Foto: Birger Storm/BILLED-BLADET
Medinas vennekreds er blevet omorganiseret, efter at sangerinden er blevet et kendt ansigt.

Sangerinden har måttet rydde op i venskaberne, efter hun er blevet berømt, og grådigheden råder.

Malan Joensen

Når man pludselig får succes med musikkarrieren og bliver genkendt af hele Danmark, kan det være en stor fristelse for omgangskredsen at sælge historier og sladder om én.

Det må popstjernen Medina desværre sande, ifølge Ekstra Bladet.

I morgen kan man se Medina i programmet "Felix flytter ind" på TV 2, og her fortæller hun, ifølge avisen, om berømmelsens pris.

- Jeg har haft mange venner, og der er rigtig mange, der er faldet fra, og som jeg har skåret fra. Der er jo nogle, man ender med at skære fra, fordi de sælger historier om en, eller de bare ikke kan finde ud af, at hvad jeg gør privat ikke skal ud til alle.

- Folk kan blive grådige, når de kan se, at de kan tjene 10.000 på et opkald eller en mail. Selv for nylig stod jeg i en situation, hvor der blev skrevet nogle ting, som var virkelig, virkelig løgn, og ugen efter blev der igen skrevet noget, hvor det måske var mere eller mindre korrekt, og hvor jeg havde sagt det til fem af mine tætteste veninder. Og lige pludselig står man lidt "Hvordan kan det her ske?". Fordi jeg troede lige, jeg havde skåret alt af. Efter den situation tog vi en meget alvorlig snak om, at det ikke duer, at der er nogen ting om mig, du siger til din kæreste, som du måske alligevel har slået op med om en måned, for lige så snart det når ud i led to, kan folk bare ikke holde deres kæft. For de er ligeglade. Det er ikke dem, der har hjerte til mig, siger hun til Felix.

Medina fortæller, at hun nu passer meget bedre på:

- Jeg har taget mine forholdsregler og siger ikke så meget mere. Jeg vil aldrig fortælle nogen, hvis Christopher og jeg har skændtes, for det ender bare et eller andet sted med at "det går rigtig dårligt i deres forhold" og "de skændes hele tiden". Sådan er mit liv. Den største bagside er at have misbrugt min tillid rigtig groft. Så ender man med at lukke sig inde, og man bliver meget mistroisk over for alle. Man bliver semi-paranoid. Man bliver meget paranoid. Hver gang jeg går uden for denne grund, der er hegnet ind med pigtråd, er jeg Medina og allemandseje.

Programmet "Felix flytter ind" sendes i morgen på TV 2 kl. 20.


KLIK HER OG FÅ DE SENESTE NYHEDER OM DE KENDTE





- TV

Anne Lindfjeld afslører barnets navn

Den rødhårede tidligere MTV-vært, som måske især er kendte for sine mange tatoveringer, venter barn nummer to. Se det overraskende navn hun har valgt her...
femina
  • I Paris kan du købe éclairs i ethvert bageri. Eclair betyder lyn, og navnet hentyder muligvis til, at de små vandbakkelser med fyld kan spises med lynets hast i bare to mundfulde.
  • Pak tasken med alle de kære små rejsestørrelser, der gør tasken lettere og er ”lovlige” igennem check-in, hvis du er så heldig at skulle udenlands
  • Dyreprint har været en trend i mange sæsoner, men aldrig i så udpræget grad som nu. Find dit favorit print her - trenden holder nok et par sæsoner endnu
  • Kom masser af godt fyld i dine scrambled eggs, så de virkelig mætter. Jeg foreslår kartofler, spinat og varmrøget laks, det passer perfekt til de blide æg
  • Hos billedkunstner Sarah Hvass hersker der en form for holistisk kaos i hendes finurlige møbler og genstande, vilde sans for farver og detaljefyldte malerier og illustrationer. Her er udtryk og indtryk fra så mange sider og verdener, at det leder tankerne hen på en slags moderne folklore anno 2013
udeoghjemme
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk