Moritzens søn savnede sin far til premiere

Foto: Jeppe Michael Jensen
Michael Moritzen

Michael Moritzen bliver overvældet af minderne, nu hvor han er i gang med at rydde op i sin afdøde fars ting.

Lisbeth Grube

Var der to, som elskede at gå til teaterpremiere sammen, var det afdøde Henning Moritzen og hans søn, skuespilleren og instruktøren Michael Moritzen. Torsdag aften gik 57-årige Michael så i teatret uden siden far, der døde for knap tre uger siden i en alder af 84 år.

- Ja, vi plejede jo at følges ad. Jeg er helt sikker på, at hvis han havde levet, ville han have været med i aften, sagde Michael, da han dukkede op til verdenspremieren på musicalen "Skammerens datter" på Østre Gasværk Teater.

- Det går ok nu. Min søster og jeg er ved at rydde op i min fars ting, og det er et kæmpe arbejde. Vi har ikke rigtig gjort noget ved det i mange år, så der er meget at tage stilling til. På en mærkelig måde er det også meget hyggeligt.
Min søster og jeg falder over rigtig mange ting, som rører os. Man skal ikke være så bange for det med at rydde op, for det er gode minder, sagde Michael, som er tæt knyttet til storesøsteren Marianne.
Heldigvis fik Michael Moritzen selskab på den røde løber - nemlig en datter af hans meget gode venner, 15-årige Malou, og hendes to veninder Johanne og Tanja.

Royal hyldest af Poul Nyrup

Poul Nyrup Rasmussen fik fornemt besøg i Brøndsalen, da parodisten og partifællen Mogens Jensen dukkede op som en småberuset prins Henrik i selskab med sin dronning.
femina
  • At være model og tynd som sit levebrød er ikke altid let
  • 15.000 kvinder deltog i årets store kvindeløb, hvor store smil og masser af gejst prægede stemningen
  • I århundreder har kvinder kæmpet for ligestilling – vi vil have samme muligheder og ret som mændene. Men hvad så når ligestillingen indskrænker vores frihed? Norge indfører som det første land i Europa værnepligt for kvinder fra 2015. Ville du være klar til at gribe geværet? Danske Neel Wismann-Larsen var.
  • Er du single, men drømmer om at starte en familie? Når man dater, kan det være svært at vurdere, hvornår det er ok at nævne, at man gerne vil have børn. Du vil helst ikke skræmme den anden væk - på den anden side er det også dumt at spilde tiden, hvis den anden ikke vil have børn. Det vil et nyt datingsite råde bod på. Babyklar.nu er et datingsite for alle dem, der ved, at de gerne vil have børn på et tidspunkt i livet.
  • Det er kun 40 år siden, den frie abort blev lovlig, og den er allerede et selvfølge for de fleste
udeoghjemme
viunge
  • En strandtur bliver SÅ meget sjovere, hvis man spiller strandspil. Vi har fundet vores favoritter frem – tjek dem her!
  • Politiet leder efter Justin Bieber, efter han er kørt ind i en fotograf. Men vi har fundet en video, der måske viser, at det var noget andet, der skete…
  • Det er virkelig irriterende at have fodvorter, men det er faktisk meget normalt, og de fleste børn og unge får fodvorter. Læs om benhandling af fodvorter her!
  • Liam Hemsworth og Miley Cyrus modbeviste mandag rygterne om, at de er gået fra hinanden. De tog nemlig en tur i biografen hånd i hånd. Se billedet inde i artiklen!
  • Er du god til at passe på din hud i sommersolen? Tag testen og se, hvordan du klarer dig, når solen skinner!
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk