Nikolaj Lie Kaas: Brød reglerne i Forbrydelsen

Foto: Claus Poulsen
Nikolaj Lie Kaas havde et halvpinligt første møde med kronprinsesse Mary. Han daskede hende på armen uden at vide, at han stod overfor en kongelig.

Det var noget af en prøvelse for skuespilleren at spille med i TV-serien, da han skulle indordne sig i et nyt univers.

Karina Didriksen

Der er ikke plads til sjove og sarkastiske indslag, når man spiller med i "Forbrydelsen". Det lærte Nikolaj Lie Kaas under optagelserne til TV-serien, hvor spiller over for Sofie Gråbøl.

Skuespilleren, der for nyligt var vært på Zulu Comedy Galla, elsker at vise sig fra sin humoristiske side, men han måtte finde en helt anden side frem, da han skulle spille den kolde og distancerede PET-agent, Mathias Borch.

- I "Forbrydelsen" er der nogle regler, som jeg brugte tid på at lære i starten. Den er en særlig stil. Jeg har forsøgt at være meget ironisk og sarkastisk, men det blev enten stoppet eller klippet fra, siger Nikolaj Lie Kaas til tjekTV.dk og uddyber:

- Det er et fiktivt univers i al sin hærlighed. Jeg må erkende, at det simpelthen ikke tåler improvisation, fortæller han.

"Forbrydelsen III" har premiere på DR1 på søndag kl. 20.00.


KLIK HER OG FÅ DE SENESTE NYHEDER OM DE KENDTE





- DR

Borgen går sin sejrsgang over Europa

Adam Price, Jeppe Gjervig Gram og Tobias Lindholm har god grund til at være stolte over deres arbejde med succes-serien ”Borgen” – Europa er vilde med den.
femina
  • I århundreder har kvinder kæmpet for ligestilling – vi vil have samme muligheder og ret som mændene. Men hvad så når ligestillingen indskrænker vores frihed? Norge indfører som det første land i Europa værnepligt for kvinder fra 2015. Ville du være klar til at gribe geværet? Danske Neel Wismann-Larsen var.
  • Er du single, men drømmer om at starte en familie? Når man dater, kan det være svært at vurdere, hvornår det er ok at nævne, at man gerne vil have børn. Du vil helst ikke skræmme den anden væk - på den anden side er det også dumt at spilde tiden, hvis den anden ikke vil have børn. Det vil et nyt datingsite råde bod på. Babyklar.nu er et datingsite for alle dem, der ved, at de gerne vil have børn på et tidspunkt i livet.
  • Det er kun 40 år siden, den frie abort blev lovlig, og den er allerede et selvfølge for de fleste
  • Vesten er sød og fin over sommerjeansene, og den strikkes i det bløde Drops Cotton Light, som er halvt bomuld og halvt polyester. Vælg mellem 5 størrelser
  • Se videoen, hvor kageboss Buddy Valastro fra TLC’s Cake Boss give sine bedste tips til kagebagning- og dekoration
udeoghjemme
viunge
seoghoer
elle
  • Shop dine drømmeitems fra Stella McCartney med 50 procent rabat, når butikken i København inviterer indenfor til udsalgsshopping
  • Supermodellen og tidens hotteste It girl, Cara Delevingne, afslører sine bedste skønheds-hemmeligheder
  • SÅ er det om at kridte stiletterne, for nu holder den københavnske Louboutin-butik udsalg og giver 40% rabat på de rødsålede vidundere
  • Tilfredsstil den søde tand, mens du taber dig. Få seks søde alternativer til fedende snacks
  • Hvad shopper moderedaktøren på udsalg? Og chefredaktøren? Få inspiration til din egen udsalgsshopping med redaktionens favoritter.
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk