Peter Belli frygter Junes død

Foto: Krestine Havemann
Peter Belli vil ikke undvære sin højtelskede June, som selvfølgelig er ved sin mands side de ti dage, der bliver optaget ”Toppen af poppen” på Mallorca.

Sangeren har været gift med sin June i 45 år, og han kan ikke bære tanken om at måtte leve uden hende.

Karina Didriksen

Det er 47 år siden, Peter Belli og June mødte hinanden for første gang, og de har holdt fast i deres kærlighed lige siden.

Men de er ikke et ungt par i 20'erne længere, og sangeren og hans hustru kan ikke lade være med at tænke på, hvad der vil ske, den dag en af dem dør.

- Det er en tanke, jeg ikke kan undgå at få nu med alderen. Hvad fanden ville jeg gøre, hvis June gik bort? Og hvad med hende, hvis jeg skred, før hun gør? Det er noget, vi snakker om, fortæller Peter Belli i et interview med BT.

Både han og June har haft deres småskavanker, men de er bestemt ikke ved at stille træskoene - endnu.

- Det sværeste er den, der kommer til at sidde tilbage. Jeg har det faktisk frygteligt ved at tænke på, hvis hun går bort før mig. Jeg aner ikke, hvad der ville ske med mig. Eller omvendt. For pokker. Det er jo fordi, vi elsker hinanden så højt, siger den 69-årige sanger til BT.



femina
  • Oven på et hektisk forår satser jeg på total afslapning, når sommermånederne rammer. Så der er indtil flere silkebløde og behagelige sager, jeg gerne vil have fingre i denne sommer
  • Mode, champagne og coolness: 20 brystkræftramte kvinder går catwalk under modeshowet ”Skaldet er smukt” den 2. juni. Hver en krone, der kommer ind, går til forskning
  • Stilmæssigt følte 59-årige Sanne Marie, at hun var ved et vendepunkt og havde brug for et sidste skub, og derfor meldte hun sig til Stil-boost på sidste års FEMINA-messe. FEMINA råder Sanne Marie til at understrege sin slanke figur og klæde sig med trendy print i en afslappet, kunstnerisk stil, der passer til Sanne Maries personlighed og hendes job som kunstterapeut.
  • Tomattærte med en helt vidunderlig duft af krydderurter, når den tages ud af ovnen. Brug evt. en god købe-pesto i stedet for at lave den selv
  • Chokolade, rabarber og jordbær – så bliver det ikke meget bedre. Kagen og rabarberne kan bages op til to dage før
udeoghjemme
  • Hele 80 kilo lykkedes det Sandra Krag at tabe sig, da hun i fjor deltog i TV3-programmet ”Ekstremt Fed – Et år til at redde livet”. Nu, ni måneder efter, har hun taget 35 kilo på igen. Og håbet om et bedre liv er afløst af frygten for at dø af overvægt.
  • Nem og dejlig aftensmad
  • Det er skønt med varm suppe på de kølige forårsaftener
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Og så får du en helt ekstraordinær mulighed for at komme med til fest, når Ude og Hjemme til sommer præsenterer Ude og Hjemme Live på Egeskov...
  • Intet minder mere om solskin end asparges og de er skønne i Jamie Olivers pasta-ret.
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
  • Asiatiske ruller med krydrede tigerrejer og sprøde grønsager. Serveres med en lækker oystersauce - en dejlig let middag.
  • Er der noget skønnere end at starte dagen på en varm kop chokolade?Særligt når verjudsigten bare melder gråt i gråt...
  • Tatar er en superlækker spise, hvis man er frisk på at spise råt... En klassiker som mange elsker.
  • Vafler til morgenmad er ikke særligt brugt i Danmark, men i denne udgave er det et ganske fornuftigt alternativ til franskbrød eller krydderbollen
  • Fin, lille morgentallerken til en hyggelig pinsemorgen
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk