Billeder: Christian og Isabella er vilde med tvillingerne

Foto: Niels Henrik Dam
Det var rørende at se, så glad prins Christian er for sin lillesøster Josephine, der befandt sig fint på sin mors arm.

Christian og Isabella nyder rollen som de store børn i familien.

Anna Johannesen

Det er en stor glæde for dronning Margrethe og prins Henrik at se, hvor godt deres børnebørn har det med hinanden, og hvor dygtige og omsorgsfulde deres to svigerdøtre er.

Kronprinsesse Mary og prinsesse Marie elsker rollen som mor, og på Gråsten Slot havde de begge to god tid til at nyde deres børn. Her var ingen officielle pligter, kun leg og samvær med store og små.

Under barnedåben i Holmens Kirke kunne alle, der var til stede, se, hvor glade prins Christian og prinsesse Isabella er for deres små søskende, og nu fire måneder efter er begejstringen for tvillingerne stadig stor. Da fotograferingen fandt sted i Gråsten, havde Christian og Isabella svært ved at holde fingrene fra Josephine og Vincent, og flere gange lykkedes det da også, at få de små til at smile.

De ville sikkert også hellere end gerne have haft lov til at bære hver en baby, men her sagde Mary og Frederik stop. De eneste, der ud over dem selv, fik lov til at holde tvillingerne, var farmor og grand­papa.
Dét nød Margrethe og Henrik til gengæld så meget, at de såmænd kunne have haft dem på armen meget længere.

Se hvor glade Christian og Isabella er for deres to søskende her:

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer



femina
  • Trine går oftest i jeans og trøje – det er praktisk på hendes arbejde og er bare blevet hendes stil, som hun siger. FEMINAs stylister gav Trine en ny stil
  • Foråret er i fuldt flor, og rundt om hjørnet venter sommertid med bare tæer og luft under skørterne. Lige nu bugner butikkerne med sandaler i alle afskygninger, så du kan helt sikkert finde dine egne favoritter
  • På søndag den 26. maj har overborgmester Frank Jensen lovet at snøre løbeskoene og stille til start ved FEMINAs Kvindeløb i Fælledparken, hvor tusindvis af kvinder i deltager i årets store løbefest. Læs her, hvordan overborgmesteren får en travl politiker-karriere til at hænge sammen med et sundt liv
  • Sommerdage med solbrun hud nærmest tørster efter smukke aquafarver. Vi har fundet 10 mode fund, der giver hede drømme om smukke sandstrande og azurblåt vand
  • Den 4. juni inviterer Peugeots CLUB208 indenfor til en aften, hvor design, passion og fashion er i højsædet. Julie Steincke, kendt fra teater- og musikverdenen, byder dig velkommen og fører dig igennem en inspirerende og udbytterig aften
udeoghjemme
  • Få gode råd til at involvere de store børn og undgå søskendejalousi. Ude og Hjemmes ekspert, Charlotte Højlund, har selv 7 børn og deler ud af sine gode råd her.
  • Fem minutter fem gange om ugen kan gøre underværker for dit taljemål, ryggens styrke, kropsholdningen og humøret.
  • Kagerne er ikke besværlige. Du kan nemt og hurtigt røre dejen i en køkkenmaskine, og det tager ikke lang tid, før dit køkken dufter af nybagte krydrede småkager.Giv dem som gave i et smukt glas med sløjfe om eller nyd dem selv.
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Flere artikler giver stof til eftertanke og giver dig lyst til at leve livet til fulde...
  • Små, hvide fugle hængt på grene. Fuglene er kreeret af hvid krympeplast, og som skabelon er brugt en gammel udstikskageform.
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk