Billeder: Mary tog børnene med på legepladsen i julen

Foto: Niels Henrik Dam
- Se mig. Frygtløs snurrede prins Christian rundt hurtigere og hurtigere. På mors arm holdt prinsesse Josephine godt øje med, hvad storesøster Isabella fandt på.

Efter et par dage med julemad og hygge tog kronprinsesse Mary sine fire børn med ud i den friske luft.

Ken Richter

Prins Christian smed jakken, og kort efter gjorde hans lillesøster Isabella det samme. Ganske vist var det 2. juledag, men luften var lun, og den unge prins havde masser af energi og kræfter, som han skulle have fyret af. Prinsesse Isabella holdt sig ikke tilbage, og kronprinsesse Mary kunne sammen med barnepigen bruge tiden på at vise tvillingerne rutsjebanen og gyngen på legepladsen i Mindelunden tæt på Marselisborg Slot.

Mens dronning Margrethe var i Aarhus Domkirke sammen med pastor Peter Parkov, var resten af den kongelige familie optaget af andre interesser. Kronprins Frederik kørte i skoven for at løbe en tur, mens kronprinsesse Mary havde bestemt sig for en lille udflugt på gåben sammen med børnene. Med tvillingerne Vincent og Josephine godt pakket ind i den dobbelte klapvogn satte Mary kurs mod legepladsen, der ligger tæt på slottet, og som bliver brugt flittigt som udflugtsmål for børnefamilierne i Aarhus.

Kun ganske få af de øvrige på legepladsen opdagede, at det faktisk var landets kronprinsesse, der med høje hvin og grin morede sig sammen med sine børn, alt imens hofhunden Ziggy spurtede rundt og snusede til alt det spændende nye.

Herunder kan du se et slideshow med billeder fra Mary og hendes børns tur på legepladsen:





femina
  • Trine går oftest i jeans og trøje – det er praktisk på hendes arbejde og er bare blevet hendes stil, som hun siger. FEMINAs stylister gav Trine en ny stil
  • Foråret er i fuldt flor, og rundt om hjørnet venter sommertid med bare tæer og luft under skørterne. Lige nu bugner butikkerne med sandaler i alle afskygninger, så du kan helt sikkert finde dine egne favoritter
  • På søndag den 26. maj har overborgmester Frank Jensen lovet at snøre løbeskoene og stille til start ved FEMINAs Kvindeløb i Fælledparken, hvor tusindvis af kvinder i deltager i årets store løbefest. Læs her, hvordan overborgmesteren får en travl politiker-karriere til at hænge sammen med et sundt liv
  • Sommerdage med solbrun hud nærmest tørster efter smukke aquafarver. Vi har fundet 10 mode fund, der giver hede drømme om smukke sandstrande og azurblåt vand
  • På en varm sommerdag er der intet bedre end at hoppe i en sommerkjole, men hvilken af de mange smukke sommerkjoler skal du vælge? Find den der passer til dig og din figur, når FEMINA giver dig 10 tips til dit sommerkjole-valg.
udeoghjemme
  • Fem minutter fem gange om ugen kan gøre underværker for dit taljemål, ryggens styrke, kropsholdningen og humøret.
  • Kagerne er ikke besværlige. Du kan nemt og hurtigt røre dejen i en køkkenmaskine, og det tager ikke lang tid, før dit køkken dufter af nybagte krydrede småkager.Giv dem som gave i et smukt glas med sløjfe om eller nyd dem selv.
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Flere artikler giver stof til eftertanke og giver dig lyst til at leve livet til fulde...
  • Små, hvide fugle hængt på grene. Fuglene er kreeret af hvid krympeplast, og som skabelon er brugt en gammel udstikskageform.
  • Lige nu får sparer du 20% på udvalgte produkter i vores shop, der kan give dig en perfekt sommerglød allerede nu - men skynd dig, det gælder kun til den 28. maj
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk