Mary og Frederik mødte vennerne til OL-svømning

Foto: Jesper Sunesen/BILLED-BLADET
Kronprinsesse Mary og kronprins Frederik til OL-svømning

Kronprinsparret var på plads, da de første danske svømmere var i OL bassinet lørdag morgen i London.

Ulrik Ulriksen

Mary og Frederik havde selskab af mange andre kongelige svømmefans på tribunen. Først og fremmest dronning Margrethe og prinsesse Benedikte. Men også kongelige fra resten af Europa var i svømmehallen for at bakke deres egne atleter op.

Det betød at Mary og Frederik samt Margrete og Benedikte skulle overdøve både det norske kronprinspar Haakon og Mette Marit samt storhertugen og storhertuginden af Luxembourg, der endda havde resten af deres famile med.

Det var en spændende morgen og formiddag for danskerne i Aquatics stadium. Kronprinsparret og dronningen kunne blandt andet glæde sig over, at Jeanette Ottesen Gray svømmede sig i semifinalen.

Højeste jubelråb til svømningen lød i øvrigt, da dronning Elizabeth lige stak hovedet indenfor i hallen i et halvt minut.


Prinsesse Benedikte og dronning Margrethe til OL-svømning (Foto: Jesper Sunesen/BILLED-BLADET)

Her er prinsesse Madeleines bryllupsrute

Stockholm bliver indhyllet i blå-gule flag og gaderne fyldt med feststemte og glade borgere, når prinsesse Madeleine og Chris kører i karet gennem byen efter vielsen.
femina
  • Jeg ved godt, det er politisk ukorrekt, men indimellem synes jeg altså, sundhedsbølgen skulle lægge sig på divaneseren og tage sig en lille skraber
  • Oven på et hektisk forår satser jeg på total afslapning, når sommermånederne rammer. Så der er indtil flere silkebløde og behagelige sager, jeg gerne vil have fingre i denne sommer
  • Mode, champagne og coolness: 20 brystkræftramte kvinder går catwalk under modeshowet ”Skaldet er smukt” den 2. juni. Hver en krone, der kommer ind, går til forskning
  • Stilmæssigt følte 59-årige Sanne Marie, at hun var ved et vendepunkt og havde brug for et sidste skub, og derfor meldte hun sig til Stil-boost på sidste års FEMINA-messe. FEMINA råder Sanne Marie til at understrege sin slanke figur og klæde sig med trendy print i en afslappet, kunstnerisk stil, der passer til Sanne Maries personlighed og hendes job som kunstterapeut.
  • Tomattærte med en helt vidunderlig duft af krydderurter, når den tages ud af ovnen. Brug evt. en god købe-pesto i stedet for at lave den selv
udeoghjemme
  • Vi har talt med 16 deltagere fra TV3-programmet Ekstremt Fed for at høre, hvordan det er gået med vægten, siden de tabte sig i programmet.
  • Hele 80 kilo lykkedes det Sandra Krag at tabe sig, da hun i fjor deltog i TV3-programmet ”Ekstremt Fed – Et år til at redde livet”. Nu, ni måneder efter, har hun taget 35 kilo på igen. Og håbet om et bedre liv er afløst af frygten for at dø af overvægt.
  • Nem og dejlig aftensmad
  • Det er skønt med varm suppe på de kølige forårsaftener
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Og så får du en helt ekstraordinær mulighed for at komme med til fest, når Ude og Hjemme til sommer præsenterer Ude og Hjemme Live på Egeskov...
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
  • Sprødt flæsk, hvid sauce med masser af persille og nye kartofler, mere dansk kan det næsten ikke blive.
  • En lille, lækker mundfuld og super nemme at bage
  • Asiatiske ruller med krydrede tigerrejer og sprøde grønsager. Serveres med en lækker oystersauce - en dejlig let middag.
  • Er der noget skønnere end at starte dagen på en varm kop chokolade?Særligt når verjudsigten bare melder gråt i gråt...
  • Tatar er en superlækker spise, hvis man er frisk på at spise råt... En klassiker som mange elsker.
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk