Regentparret besøger Næstved med kongeskibet

Foto: Jeppe Michael Jensen
Morgenfriske regentpar vinker til de mange fremmødte på havnen i Næsteved.

Regentparret har netop indledt et tæt spækket program fuld af oplevelser i Næstved på deres sommertogt med kongeskibet Dannebrog.

Trine Larsen

Kort før klokken ni sejlede Dannebrog gennem kanalen ved Karrebæksminde, hvor regentparret på broen blev modtaget af morgensang, morgenbadere og hundredvis af borgere, der med flag - og morgenkaffe på kanden - bød velkommen.

På havnen i Næstved bød borgmester Carsten Rasmussen og hans kone, Lisbeth, og hele kommunalbestyrelsen velkommen til byen, inden den officielle velkomst på rådhuset og virksomhedsbesøg.

Sent i eftermiddag er der reception for særligt indbudte på Dannebrog, inden regentparret i aften sejler mod Bornholm.

KLIK HER OG FÅ DE SENESTE NYHEDER OM DE KONGELIGE





femina
  • I Paris kan du købe éclairs i ethvert bageri. Eclair betyder lyn, og navnet hentyder muligvis til, at de små vandbakkelser med fyld kan spises med lynets hast i bare to mundfulde.
  • Pak tasken med alle de kære små rejsestørrelser, der gør tasken lettere og er ”lovlige” igennem check-in, hvis du er så heldig at skulle udenlands
  • Dyreprint har været en trend i mange sæsoner, men aldrig i så udpræget grad som nu. Find dit favorit print her - trenden holder nok et par sæsoner endnu
  • Kom masser af godt fyld i dine scrambled eggs, så de virkelig mætter. Jeg foreslår kartofler, spinat og varmrøget laks, det passer perfekt til de blide æg
  • Hos billedkunstner Sarah Hvass hersker der en form for holistisk kaos i hendes finurlige møbler og genstande, vilde sans for farver og detaljefyldte malerier og illustrationer. Her er udtryk og indtryk fra så mange sider og verdener, at det leder tankerne hen på en slags moderne folklore anno 2013
udeoghjemme
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk