Se kronprinsesse Marys mange eksklusive øreringe
Danmarks kommende dronning har en stor samling af diamanter, ædelstene og kostbare arvestykke
Marys smykkeskrin er fyldt til bristepunktet med øreringe og hun har mange diamanter, brillanter, rubiner, perler, guld og ædelstene.
Kronprinsessen er især vild med øreringe fra smykkefirmaet Marianne Dulong, hvor hendes veninde og stylist gennem flere år, Anja Alajdi, er partner og designer.
De genkendelige, dråbeformede Kharismaøreringe kan varieres i det uendelige, og Mary kombinerer dem ofte med et vedhæng i koral eller perler.
Også de kostbare øreringe fra designeren Ole Lynggaard og hans datter Charlotte er blandt kronprinsessens favoritter.
Ud over de dyre designervarer har Mary arvet unikke smykker fra dronning Ingrid, som hun primært bruger ved store gallaarrangementer og kongelige fester. De mere moderne lækkerier bærer hun til sine mange officielle gøremål og i private sammenhænge.
Uanset hvilke øreringe hun vælger at tage på til de forskellige lejligheder, matcher de altid både frisuren og farven på tøjet, så hele looket altid er helt perfekt.
Se et udvalg af kronprinsessens mange øreringe:
Mac- eller mobilbruger: Klik her for at se billederne!












![[title]](http://www.femina.dk/sites/femina.dk/files/storage_1/media/article/1321-makeover-foer-copy.jpg)




