Video - Mary havde en skæg dag i børnehave

Foto: Jesper Sunesen/BILLED-BLADET
Kronprinsesse Mary i Brøndby Strand

Kronprinsesse Mary hyggede med en stor flok børnehavebørn, da hun deltog i et LæseLeg arrangement i Børnehaven Svanen i Brøndby Strand.

Ulrik Ulriksen

Kronprinsessens egen Mary Fonden stod bag arrangementet, som skal hjælpe børn til at udvikle sig sprogligt og derigennem udvikle kompetencer, der vil sikre dem imod social isolation.

Mary var i topform, da hun holdt en tale for de små børnehavebørn samt voksne tilhørere og blandt andet fortalte, hvor glad hun selv er for at læse historier for sine egne børn hjemme på Amalienborg.

Efter arrangementet i børnehaven, hvor den fra TV kendte hr. Skæg kom og underholdt, vekslede kronprinsessen et par ord med blandt andre BILLED-BLADETs udsendte.

Kronprinsessen fortalte, at hun så ofte som muligt sørger for at læse højt for sine egne børn - alle fire - og at det er skønt at se, hvor stor begejstring, der er hjemme i børneværelset hos hendes egne børn, når Mary tager en bog frem for at læse højt.



Bryllupsdag i Berleburg

Tirsdag er det præcis to år siden, at prinsesse Nathalie giftede sig i kirke med Alexander Johannsmann.
femina
  • Er du single, men drømmer om at starte en familie? Når man dater, kan det være svært at vurdere, hvornår det er ok at nævne, at man gerne vil have børn. Du vil helst ikke skræmme den anden væk - på den anden side er det også dumt at spilde tiden, hvis den anden ikke vil have børn. Det vil et nyt datingsite råde bod på. Babyklar.nu er et datingsite for alle dem, der ved, at de gerne vil have børn på et tidspunkt i livet.
  • Det er kun 40 år siden, den frie abort blev lovlig, og den er allerede et selvfølge for de fleste
  • Vesten er sød og fin over sommerjeansene, og den strikkes i det bløde Drops Cotton Light, som er halvt bomuld og halvt polyester. Vælg mellem 5 størrelser
  • Se videoen, hvor kageboss Buddy Valastro fra TLC’s Cake Boss give sine bedste tips til kagebagning- og dekoration
  • Til FEMINA Kvindeløb havde NIVEA opstillet et badebassin til alle de kvinder, der turde ”dare to dip”. Se videoen her, hvor nogle af dem fortæller, hvorfor de tør
udeoghjemme
viunge
seoghoer
elle
  • Shop dine drømmeitems fra Stella McCartney med 50 procent rabat, når butikken i København inviterer indenfor til udsalgsshopping
  • Supermodellen og tidens hotteste It girl, Cara Delevingne, afslører sine bedste skønheds-hemmeligheder
  • SÅ er det om at kridte stiletterne, for nu holder den københavnske Louboutin-butik udsalg og giver 40% rabat på de rødsålede vidundere
  • Tilfredsstil den søde tand, mens du taber dig. Få seks søde alternativer til fedende snacks
  • Hvad shopper moderedaktøren på udsalg? Og chefredaktøren? Få inspiration til din egen udsalgsshopping med redaktionens favoritter.
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk