Prins Philip fortsat indlagt på hospitalet

Foto: AOP
Hertugen af Edinburgh skal nok indstille sig på, at hans ophold på hospitalet bliver for et par dage endnu, skriver BBC.

Dronning Elizabeths mand, hertugen af Edinburgh, har tilbragt natten på hospitalet.

Jan Bergman

Dronning Elizabeth mand, hertugen af Edinburgh, har tilbragt natten på hospitalet som en slags sikkerhedsforanstaltning, hedder det ifølge hoffet.


Den 91-årige dronningegemal blev indlagt på Aberdeen Royal Infirmary onsdag aften. Han havde boet på Balmoral med dronningen.

Gårdagens indlæggelse kommer blot to måneder efter prinsens seneste hospitalsindlæggelse, hvor han kort før sin 91-års fødselsdag, og midt i dronningens diamant-jubilæum, måtte behandles fem dage på hospitalet for en blærebetændelse.

Hoffet meddeler nu, at prinsen igen modtager behandling for blærebetændelse, som er brudt ud.

Ifølge BBC forbliver prinsen sandsynligvis på hospitalet de næste par dage.


femina
  • Trine går oftest i jeans og trøje – det er praktisk på hendes arbejde og er bare blevet hendes stil, som hun siger. FEMINAs stylister gav Trine en ny stil
  • Foråret er i fuldt flor, og rundt om hjørnet venter sommertid med bare tæer og luft under skørterne. Lige nu bugner butikkerne med sandaler i alle afskygninger, så du kan helt sikkert finde dine egne favoritter
  • På søndag den 26. maj har overborgmester Frank Jensen lovet at snøre løbeskoene og stille til start ved FEMINAs Kvindeløb i Fælledparken, hvor tusindvis af kvinder i deltager i årets store løbefest. Læs her, hvordan overborgmesteren får en travl politiker-karriere til at hænge sammen med et sundt liv
  • Sommerdage med solbrun hud nærmest tørster efter smukke aquafarver. Vi har fundet 10 mode fund, der giver hede drømme om smukke sandstrande og azurblåt vand
  • Den 4. juni inviterer Peugeots CLUB208 indenfor til en aften, hvor design, passion og fashion er i højsædet. Julie Steincke, kendt fra teater- og musikverdenen, byder dig velkommen og fører dig igennem en inspirerende og udbytterig aften
udeoghjemme
  • Få gode råd til at involvere de store børn og undgå søskendejalousi. Ude og Hjemmes ekspert, Charlotte Højlund, har selv 7 børn og deler ud af sine gode råd her.
  • Fem minutter fem gange om ugen kan gøre underværker for dit taljemål, ryggens styrke, kropsholdningen og humøret.
  • Kagerne er ikke besværlige. Du kan nemt og hurtigt røre dejen i en køkkenmaskine, og det tager ikke lang tid, før dit køkken dufter af nybagte krydrede småkager.Giv dem som gave i et smukt glas med sløjfe om eller nyd dem selv.
  • Med ugens blad får du spændende og rørende historier om helt almindelige mennesker, samt konkurrencer, krydsord og andet godt.Flere artikler giver stof til eftertanke og giver dig lyst til at leve livet til fulde...
  • Små, hvide fugle hængt på grene. Fuglene er kreeret af hvid krympeplast, og som skabelon er brugt en gammel udstikskageform.
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk