Hertuginde Catherine smart i genbrugsfrakke

Foto: AOP
Hertuginde Catherine strålede som altid glad og veloplagt, her i sin frakke fra det britiske tøjhus Reiss.

Den britiske hertuginde så fantastisk ud, da hun igen viste sig frem med sin flotte frakke fra Reiss.

Jan Bergman

Tirsdag strålede prins Williams smukke frue i det britiske efterårsvejr, da parret deltog i festlighederne ved indvielsen af nyt fodbold-anlæg til den nette sum af en milliard kroner.

Og til dagens anledning havde Kate iklædt sig sin flotte Reiss-jakke, som hun ifølge britiske medier, sidst havde på juledag 2010.

Hertuginden så fantastisk ud med sit løst hængende hår ud over den højhalsede uldne frakke, der med sin lange længde sikrede Kate varme ben i den friske vind.

SE BILLEDERNE LÆNGERE NEDE

Hertuginde Catherines frakke kommer fra det britiske tøjhus Reiss, og stammer fra deres 2010 kollektion. Om livet bar hertuginden et Betony bælte, der ligeledes kommer fra Reiss.

Kate og William var i højt humør og så tydeligt ud til at hygge sig i selskab med det engelske fodboldhold.

Se billederne med hertuginde Catherine i sin flotte Reiss-frakke her:

femina
  • Brok er en stor del af vores kultur – men hvad sker der egentlig, hvis vi beslutter os for IKKE at måtte brokke os i 21 dage? Det er sværere, end vi tror, siger Nikolaj Astrup Madsen, der har gennemført eksperimentet
  • Sommerens festivaller står for døren og om der står Langeland, Skanderborg eller Roskilde på billetten er underordnet - det vigtigste er at være klædt på til lejligheden. Her får du 15 festivalfund.
  • Ellen Hillingsø mødte sin mand for første gang, da hun var 14 år. Der gik en del år, før de blev kærester, men de har holdt sammen lige siden og er ikke blevet skilt som så mange andre. Selv siger Ellen Hillingsø, at de har været heldige
  • Den 46-årige skuespiller har ikke noget imod kosmetiske behandlinger, men hun mener, vi snyder os selv, når vi forsøger at skrue tiden tilbage
  • At være model og tynd som sit levebrød er ikke altid let
udeoghjemme
  • En god måde at bruge kagerester og rester af smørcreme: smuldr kagen, rør cremen i, tril til kugler – og sæt på pind! Popkagerne kan pyntes smukt med en lille marcipanblomst, drysses med krymmel eller måske dekoreres som fodbolde eller dyrehoveder til en børnefødselsdag.
  • En god måde at bruge kagerester og rester af smørcreme: smuldr kagen, rør cremen i, tril til kugler – og sæt på pind! Popkagerne kan pyntes smukt med en lille marcipanblomst, drysses med krymmel eller måske dekoreres som fodbolde eller dyrehoveder til en børnefødselsdag.
  • Nanna Eliasens ekskæreste Ditlev meldte for nylig Nanna til kommunen. Det kom som et kæmpe chok for den unge mor. Hun troede, at de to var fine venner efter deres brud for to måneder siden. Nu forklarer Ditlev, hvorfor han følte sig nødsaget til at kontakte kommunen.
  • En dejlig klassiker fra Østrig
  • Føler du dig under pres, når du skal hjem til mor eller svigermor og spise middag? Her får du 6 gode råd, så presset ikke sætter sig som ekstra kilo på sidebenene.
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk