Nu er datoen på plads for prinsesse Ragnhilds bisættelse

Foto: AOP
Afdøde prinsesse Ragnhild, fru Lorentzen, boede i Brasilien med sin mand, Erling Lorentzen. Men hun bisættes i Norge.

Den norske kongefamilie samles i sorgen, når kong Haralds afdøde søster bisættes fra Oslo på næste fredag.

Lisbeth Grube

Norske kong Haralds søster, prinsesse Ragnhild, døde i sit hjem i Rio i Brasilien i søndags, og nu har hoffet offentliggjort detaljerne for hendes bisættelse.

Bisættelsen finder først sted næste fredag - men i morgen, torsdag, vil der blive afholdt en mindeceremoni i den engelske kirke i Rio, hvor Ragnhild boede med sin mand, Erling Lorentzen, i knap 60 år.

Flyet med prinsesse Ragnhilds kiste vil efter planen lande på norsk grund på lørdag, og både kong Harald og hans storesøster, prinsesse Astrid, fru Ferner, vil være til stede i lufthavnen Gardermoen.

Når prinsessen skal bisættes fra Slottskapellet i Oslo fredag den 28. september klokken 12, vil både kong Harald og dronning Sonja, kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit samt prinsesse Astrid være til stede. Det samme vil prinsesse Märtha Louise, som for nylig er flyttet til London med sin familie.

I alt ventes 120 gæster i kapellet, og prinsesse Ragnhild vil blive stedt til hvile ved Asker Kirke, hvor hun i 1953 blev gift med Erling Lorentzen.


KLIK HER OG FÅ DE SENESTE NYHEDER OM DE KONGELIGE





Her er prinsesse Madeleines bryllupsrute

Stockholm bliver indhyllet i blå-gule flag og gaderne fyldt med feststemte og glade borgere, når prinsesse Madeleine og Chris kører i karet gennem byen efter vielsen.
femina
  • I Paris kan du købe éclairs i ethvert bageri. Eclair betyder lyn, og navnet hentyder muligvis til, at de små vandbakkelser med fyld kan spises med lynets hast i bare to mundfulde.
  • Skuespilleren Beate Bille har fået et mere afslappet forhold til sin krop, efter hun har født sit første barn
  • Den danske sommer (og vinteren med) kræver næsten, at man har et dejligt, let og luftigt sjal at putte sig i på en kølig aften. Strik sjalet i blød og lækker mohair på giga pinde – (nr. 15) – så det bliver ultra let og luftigt. Men dejligt lunt alligevel
  • Hos billedkunstner Sarah Hvass hersker der en form for holistisk kaos i hendes finurlige møbler og genstande, vilde sans for farver og detaljefyldte malerier og illustrationer. Her er udtryk og indtryk fra så mange sider og verdener, at det leder tankerne hen på en slags moderne folklore anno 2013
  • Kom masser af godt fyld i dine scrambled eggs, så de virkelig mætter. Jeg foreslår kartofler, spinat og varmrøget laks, det passer perfekt til de blide æg
udeoghjemme
viunge
seoghoer
elle
familiejournal
Disclaimer • Aller Media A/S © 2013 • aller.dk