Svenskerne frygter at kongen bringer OL-uheld
Da Carl Gustaf sidst besøgte OL i Kina gik det galt, når han overværede en konkurrence. Nu er kongen ankommet til London, og hans landsmænd frygter det vil ske igen
Efter at prins Carl Philip og prins Daniel har heppet på de svenske atleter, er det nu det svenske kongepars tur til at følge med i OL-legene. Parret er netop ankommet til London, hvor de er klar til at yde deres støtte i de sidste konkurrencer.
Men selvom det altid er opløftende med kongeligt publikum, mener den svenske avis Expressen, at det også kan påvirke sportsfolkenes præstation på negativ vis.
Under OL i Beijing for fire år siden blev der skrevet en del om, at Carl Gustaf bragte uheld til de svenske atleter. Var han med til en konkurrence med svenske deltagere, gik det galt for dem. Nu håber svenskerne, at kongens tilstedeværelse denne gang vil sprede lykke og give masser af medaljer.
Selvfølgelig håber de på flere svenske OL-guldmedaljer - så mange som muligt, siger Bertil Ternert, hoffets kommunikationschef, til avisen.
Vil kongen bringe held med sig under besøget i London?
- Det tør vi ikke udtale os om. Men vi ved, at kongeparrets besøg værdsættes af idrætsfolkene, svarer Bertil Ternert.
Som dansker kan man håbe, at den svenske frygt er begrundet, når Danmark og Sverige møder hinanden i kvartfinalen i håndbold. Det sker onsdag kl. 19.00. Mon ikke både kong Carl Gustaf, dronning Silvia og dronning Margrethe vil være på lægterne.












![[title]](http://www.femina.dk/sites/femina.dk/files/storage_1/media/panthermedia_1938121_2480x1735.jpg)




