TV-GULD 2019: Her er alle de nominerede

BILLED-BLADETs TV-GULD-pris.

BILLED-BLADETs TV-GULD-pris.

Arkivfoto: Martin Høien / BILLED-BLADET

Fredag aften uddeles BILLED-BLADETs TV-GULD-priser. Her er de nominerede.

Fredag, 1. marts 2019 - af Lene Skriver Bak

Otte TV-favoritter og en TV-dokumentar skal udpeges fredag aften på Hotel d’Angleterre, hvor BILLED-BLADET har inviteret til prisfest.

BILLED-BLADETs læsere har stemt og udvalgt otte TV-favoritter, mens TV-GULD-komitéen har udpeget Årets TV-Dokumentar.

Seerne – og juryen – bestemmer

I løbet af aftenen vil chefredaktør Annemette Krakau kalde hele seks værter og folkene bag to TV-programmer på scenen for at modtage det synlige bevis på, at BILLED-BLADETs læsere har valgt dem som årets bedste.

Giv BILLED-BLADET i julegaveKlik her og læs hvordan!

Giv BILLED-BLADET i julegave
Klik her og læs hvordan!

Og til allersidst har chefredaktøren fornøjelsen af, sammen med en særlig jury, kaldet TV-GULD-komitéen, at uddele mediebranchens største TV-pris; Årets TV-dokumentar, til holdet bag en af de tre nominerede dokumentarer.

De kan vinde

De nominerede i alle kategorier er:

Årets kvindelige underholdningsvært:

  • Sarah Grünewald
  • Puk Elgård
  • Sofie Linde
  • Cecilie Frøkjær
  • Lene Beier

Årets mandlige underholdningsvært:

  • Anders Agger
  • Jakob Kjeldbjerg
  • Mikkel Kryger
  • Anders Breinholt
  • Peter Ingemann

Årets kvindelige nyhedsvært:

  • Cecilie Beck
  • Janni Pedersen
  • Karin Cruz Forsstrøm
  • Natasja Crone
  • Tine Gøtzsche

Årets mandlige nyhedsvært:

  • Poul Erik Skammelsen
  • Kåre Quist
  • Mikael Kamber
  • Lasse Sjørslev
  • Johannes Langkilde

Årets kvindelige sportsvært:

  • Tina Müller
  • Stine Bjerre Mortensen
  • Josefine Høgh
  • Camilla Martin
  • Camilla Nørgaard

Årets mandlige sportsvært:

  • Christian Müller Bækgaard
  • Thomas Kristensen
  • Morten Ankerdal
  • Rasmus Staghøj
  • Mads Laudrup

Årets TV-program:

  • Den store bagedyst
  • Badehotellet
  • Vild med dans
  • Familien fra Bryggen
  • Størst

Årets nye TV-program:

  • Fremtiden ifølge Ingemann
  • Sygeplejeskolen
  • De sjældne danskere

Årets TV-dokumentar:

  • ”Mændene, der plyndrede Europa” (DR1)
  • ”Olegs krig” (DR2)
  • ”Den anden side” (TV 2)