2. sep. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Bjarne Corydon var ikke så god til det med pigerne: Sådan mødte han sin hustru

Bjarne Corydon
Bjarne Corydon
Foto: Lars H. Laursen
Bjarne Corydon er god til meget, men ikke til det med piger, så det er hans hustrus fortjeneste, at de i sin tid fandt sammen.

Bjarne Corydon har haft stor succes i sin karriere, og efter en tid som finansminister og chefredaktør på Børsen er han nu generaldirektør i DR.

Tirsdag aften kunne seerne lære den tidligere politiker endnu bedre at kende, for Tobias Hansen, Anne Glad og Jacob Holst Mouritzen var i "Kender du typen?" på besøg hjemme hos netop Bjarne Corydon, 52, der bor på Amager med sin familie.

Her har de boet siden 2001, men i 2017 byggede de en ny villa på grunden.

Siden 1998 har Bjarne Corydon været gift med Nina Eg Hansen.

De mødte hinanden, da de i sin tid læste statskundskab sammen på Aarhus Universitet. Men det var nu ikke Bjarne Corydons fortjeneste, at de endte med at blive mere end studiekammerater.

- Jeg var ikke verdensmester i piger, så det var helt klart Nina, der tog teten. Jeg havde da kigget hende ud, men hun var den modigste af os to. Og det var jeg meget heldig med, fortalte den daværende finansminister, da BILLED-BLADET besøgte ham og familien tilbage i 2014.

OPGAVE:  Gallapremiere på Viaplays nye dokumentar STATSMINISTEREN HELLE THORNING-SCHIMDTSTED: DagmarJOURNALIST: Jan Körner og Majken MunkFOTOGRAF: Hanne JuulDATO: 20230602
Bjarne Corydon og Nina Eg Hansen
Foto: Hanne Juul
Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!

Her satte han også flere ord på ægteskabet.

- Nina er fantastisk på alle punkter. Jeg er hamrende heldig med at være gift med hende. Jeg føler, jeg har et særligt ægteskab og et særligt fællesskab med min kone på ethvert punkt. Vi er næsten vokset helt sammen mentalt. Vi taler om alt, og jeg er lige så ked af ting, der går hende imod, som ting, der går mig imod. Sådan som vores liv er, har vi ikke altid tid nok til at være mand og kone, men vi tager altid en time sammen, inden vi skal sove, næsten uanset hvor sent det er. Så snakker vi eller ser noget fjernsyn og sludrer imens. Det vil vi ikke være foruden.

Nina Eg Hansen er kommunaldirektør i Frederiksberg Kommune. Hun er desuden en del af bestyrelsen i Mary Fonden.

Sammen med Bjarne Corydon har hun fire børn; Bjørn, Frida, Hannah og Laura.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-09-02/kh_bb_corydon_012.jpg
Bjarne Corydon omgivet af sine fire børn og sin hustru tilbage i 2014.
Foto: Krestine Havemann

Mere om: