Annonce
8. feb. 2026

Brian Mikkelsen ramt i hjertet: Nu vil jeg gå ned og græde lidt

Brian Mikkelsen var dybt rørt, da han gik på scenen til sin 60-års reception og takkede for taler, gaver og for masser af kærlighed fra familien.
Video: Ulrik Ulriksen. Foto: Gregers Overvad
Annonce
På en fin eftermiddag i unikke omgivelser lod Brian Mikkelsen sig fejre i en helt særlig anledning. Det blev en rørende oplevelse for ham og mange andre.

Brian Mikkelsen, administrerende direktør i Dansk Erhverv, blev ved Børsen fejret i anledning af sin 60-års fødselsdag.

Køb abonnement på BILLED-BLADET

Med til 60-års receptionen var den nærmeste familie samt venner og gode kolleger.

Højdepunktet var en tale, leveret af Brians døtre Kezia og Claire, og deres ord ramte naturligvis farmand lige i hjertet.

Annonce

Operasanger Peter Lodahl lukkede sceneshowet af med skønsang i verdensklasse.

Udover talerne og den musikalske gave fra Lodahl, så fik Brian Mikkelsen af Dansk Erhverv også et smukt kunstværk skabt af kobber fra det nedbrændte Børsen.

Brian Mikkelsen ramt lige i hjertet

Til sidst gik fødselaren dybt rørt på scenen og tog ordet.

– Tak fordi I kom. Det her vil jeg aldrig, aldrig, aldrig nogensinde glemme. Og nu vil jeg gå ned og græde lidt for mig selv sammen med mine døtre, men tak for at I allesammen kom, lød det fra Brian Mikkelsen, før han på falderebet bød alle på et sidste glas fødselsdabsbobler.

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.