14. jun. 2023
Af Marianne Singer

Glad og lettet Louise Iuel Albinus efter dagens auktion: Vi kæmper videre

Ønsker du at se dette indhold skal du acceptere Marketing cookies.

Louise Iuel Albinus deltager i auktionen hos Bruun Rasmussen med genstande fra Valdemars Slot
Louise Iuel Albinus fik de genstande med hjem til Valdemars slot, som hun havde håbet på, da hun bød med på onsdagens auktion over arvestykker fra hendes familie.

Det var en kampklar Louise Iuel Albinus, kaldet Duddi, som onsdag eftermiddag bød løs på arvestykker fra Valdemars slot på en auktion hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner i Bredgade i København.

Slottet på Tåsinge ved Svendborg købte hun i april sidste år, mens Caroline Flemings søn, nu 19-årige Alexander fik indboet, efter at hans far, Rory Fleming, havde købt det.

Gik rigtig godt

Efter auktionen talte Duddi kort med pressen.

- Jeg synes, det gik rigtig godt. Bortset fra arkiverne, som vi fik, men der var en i salen, der bød os ret højt op. Og det er selvfølgelig ærgerligt, når man prøver at holde og bevare en samling, fortalte Duddi, som også lagde det højeste bud, da de historiske dokumenter, som er beviserne på arvingerne til søhelten Niels Juels tilhørsforhold til Valdemars slot og beviserne på familiens adelighed, kom under hammeren hos Bruun Rasmussen.

Duddi
En glad og lettet Duddi efter auktionen onsdag.
Foto: Hanne Juul

De tre dokumenter, som Duddi fik købt med hjem til Valdemars slot:

Bruun Rasmussen
Originalt håndskrevet skøde, opremsende den danske konges overdragelser til admiral Niels Juel, nemlig part i Valdemars Slots hovedgård, bøndergodset og patronatsretten til Landet Kirke. Blæk på pergament. Tekst på dansk. Dateret »paa Vores Kongelige Residentz udi Kiöbenhaffn dend 14 Martij Anno 1678«. Skødet er vurderet til 20.000-30.000 kroner.
Foto: Bruun Rasmussen Kunstauktioner
Bruun Rasmussen
Originalt håndskrevet adelspatent, udstedt 12. september 1691 af kong Christian 5. for baron Schack von Brockdorff til Scheelenborg. Vurderet til 20.000-30.000 kroner.
Bruun Rasmussen
Originalt håndskrevet adelspatent, udstedt af kong Frederik 6. for Carl Juel til Valdemars Slot, der dermed blev adelig.

Lettet og glad

- Jeg er lettet og glad. Vi fik det, vi ville have. Skødet var det vigtigste. Det originale skøde fra Christian 4. til Niels Juel, hvor min slægtshistorie sådan set begynder, og grunden til, at Valdemars slot har været i familien i så mange år og fortsat vil være det. Vi kæmper videre. Det er godt, at de her ting kommer tilbage til Valdemars slot, sagde hun endvidere til den fremmødte presse.

En form for nederlag

Under auktionen fulgte hun intenst med i, hvor buddene kom fra og fra hvem.

- Det er både spændende og vigtigt at se, hvor tingene ryger hen. Man kunne høre, at flere kom fra udlandet, så det er jo trist, at noget dansk kulturarv ryger over landets grænser. Jeg har kæmpet så godt jeg kunne for at bevare det, der kunne bevares, men det lykkedes jo ikke med det hele. Det må jeg erkende. Så jeg håber, at køberne vil passe på det, og hvis de en dag vælger at sælge fra, at de så kontakter Valdemars slot. Det vil jeg i hvert fald sætte stor pris på. Men det er selvfølgelig en form for nederlag, at tingene ikke bliver i Danmark, sagde hun.

Vakte stor glæde

Særligt én ting vakte stor glæde hos hende.

- Jeg er utrolig glad for, at Det Kgl. Bibliotek købte Valdemars slots nodesamling. Så ved vi, at den bliver bevaret.

For Duddi og hendes mand Nikolaj er kampen for at bevare arvestykkerne langt fra slut.

- Kampen forstætter! Jeg tror, at der kommer en runde eller to til hos Bruun Rasmussen. Jeg ved, at der er en masse genstande, der mangler at blive solgt, blandt andet biblioteksbøgerne. Det er 6000 bøger. Og en masse lysekroner. Jeg holder øje, om der kommer mere, sagde hun.

Nået limit

Duddi blev også spurgt, hvor meget mere hun kan købe tilbage, hvis der kommer flere auktioner.

- Vi er næsten ved at have nået vores limit. Vi skal jo også planlægge fremtiden for Valdemars slot. Det gør vi med en kæmpe kunstudstilling i 2025. Så det skal vi også bruge lidt krudt på, sluttede Duddi, der efter auktionen glædede sig til at komme hjem til sine to døtre sammen med sin mand.

Læs mere om: