26. jul. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Gode for millioner af kroner: Her er grev Nikolais svigerforældre

Grev Nikolai og Benedikte Thoustrup
Grev Nikolai og Benedikte Thoustrup
Foto: Lars H. Laursen
Grev Nikolai har dannet par med Benedikte Thoustrup siden tiden på Herlufsholm Kostskole.

Grev Nikolai og Benedikte Thoustrup mødte hinanden, mens de begge var teenagere og gik på Herlufsholm Kostskole, hvor kærligheden begyndte at blomstre.

Siden de blev studenter i 2018, er parret blevet voksne sammen, og de har fulgt hinanden både på rejser rundt i verden og i forbindelse med deres uddannelser på CBS.

Parret fremstår meget glade for hinanden, og allerede kort inde i grev Nikolai og Benediktes Thoustrups forhold gav hendes far udtryk for, at han var glad for sin svigersøn.

- Jeg har selvfølgelig mødt prins Nikolai, og han er en meget sympatisk ung mand. Han er gennemført sympatisk, sagde Anders Thoustrup i 2018 til Her og Nu.

Benedikte Thoustrup og lillesøsteren Regitse Thoustrup er opvokset i en stor villa i Randers. Begge deres forældre, Anders Thoustrup og Anette Korgaard, er uddannede inden for bankverdenen, og i dag er Anders Thoustrup involveret i en række virksomheder, ligesom han også beskæftiger sig med bestyrelsesarbejde. Blandt andet blev han sidste år direktør i Hotel Randers.

I hans investeringsselskab Egevangen Invest ApS var der ved udgangen af 2024 en egenkapital på 77,8 millioner kroner.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-07-26/170901-Hotel-Randers_FJE_008-%281%29.jpg
Anders Thoustrup i 2017. Han er i dag 76.
Foto: Flemming Jeppesen
Abonnement på BILLED-BLADET

Interessen for at drive virksomhed er gået videre til Benedikte Thoustrup, der under sin uddannelses stiftede BénéSoie, der blandt andet sælger hårtilbehør.

Det skete med støtte fra hendes kæreste, grev Nikolai.

- Han er en enorm støtte og har været det, siden jeg startede BénéSoie. Det var ham, der opfordrede mig til at springe ud i det, og han har altid været der for mig. Han er den, jeg går til, hvis jeg er i tvivl om nogle ting i forhold til BénéSoie, har Benedikte Thoustrup tidligere fortalt til BILLED-BLADET.

Efter fire år som ejer og direktør trak hun sig tidligere på året fra virksomheden, som hun overdrog til sin far, Anders Thoustrup.

- Jeg har valgt at træde ud af ejerkredsen, da jeg snart starter i et fuldtidsarbejde i en større og international virksomhed, hvor jeg får mulighed for at udvikle mine kompetencer, sagde Benedikte Thoustrup i den forbindelse til Se og Hør.

Mere om: