Tirsdag, 14. maj 2013 — af John Lautrup

Mærsk i Hall of Fame

Mærsk Mc-Kinney Møller
Mærsk Mc-Kinney Møller
Foto: AOP
Stor hæder til afdøde skibsreder Mærsk Mc-Kinney Møller.

De legendariske skibsreder, Mærsk Mc-Kinney Møller, der døde sidste år, har fået en fornem anerkendelse i USA. Han blev i sidste uge optaget i den amerikanske Annual International Maritime Hall of Fame i New York. BT skriver, at det skete ved en ceremoni i sidste uge, hvor 400 branchefolk var samlet.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

En række andre betydningsfulde personligheder blev ved samme lejlighed optaget i Hall of Fame. Det er ifølge World Maritime News tyvende år i træk, at nye medlemmer med særlig betydning for shippingbranchen bliver optaget i klubben. Foruden Mærsk Mc-Kinnney Møller var i det i år blandt andre New Yorks borgmester, Michael Bloomberg, som fandt nåde for bestyrelsen for havnene i New York og New Jersey, der udvælger de fortjenstfulde.

World Maritime News skriver, at optagelserne sker "for at hædre de maritimt visionære, der gennem deres selskab, organisation eller arbejde på bedste vis har formået at tænke fremadrettet og dermed guide vores industri ind i det 21. århundrede".

Seneste nyt

Udvalgt til dig

Fra forsiden