Bodilprisen: De kan vinde den eftertragtede statuette

Danica Curcic, Lene Maria Christensen og Trine Dyrholm

Danica Curcic, Lene Maria Christensen og Trine Dyrholm

Fotomontage

Lørdag den 17. marts bliver Bodil-statuetterne delt ud.

Lørdag, 17. marts 2018 - af Lone Vandborg

I aften - lørdag den 17. marts - bliver Danmarks ældste filmpris Bodilprisen delt ud på Folketeatret med satiretrioen PLATT-FORM som værter.

Her hylder Danske Filmkritikere de dygtigste inden for dansk og udenlandsk film.

Sidste år vandt Trine Dyrholm sin sjette Bodil. Og hun er atter nomineret denne gang for sin hovedrolle i "Du forsvinder".

De er nominerede

Bedste danske film

  • Underverden (Fenar Ahmad)
  • Team Hurricane (Annika Berg)
  • Mens vi lever (Mehdi Avaz)
  • Vinterbrødre (Hlynur Palmason)
  • En frygtelig kvinde (Christian Tafdrup)

Bedste kvindelige hovedrolle

  • Frederikke Dahl Hansen (Danmark)
  • Trine Dyrholm (Du forsvinder)
  • Amanda Collin (En frygtelig kvinde)
  • Det unge ensemble i Team Hurricane (Team Hurricane)
  • Danica Curcic (Darling)

Bedste mandlige hovedrolle

  • Dar Salim (Underverden)
  • Elliott Crosset Hove (Vinterbrødre)
  • Dejan Cukic (Fantasten)
  • Sebastian Jessen (Mens vi lever)
  • Mikkel Boe Følsgaard (Den bedste mand)

Bedste kvindelige birolle

  • Charlotte Munck (Mens vi lever)
  • Stine Fischer Christensen (Underverden)
  • Lene Maria Christensen (Den bedste mand)
  • Lisa Nilsson (Gud taler ud)
  • Julie Christiansen (Mens vi lever)

Bedste mandlige birolle

  • Søren Malling (Den bedste mand)
  • Oscar Dyekjær Giese (Fantasten)
  • Simon Sears (Vinterbrødre)
  • Dulfi Al-Jabouri (Underverden)
  • Ali Sivandi (Underverden)

Bedste ikke-amerikanske film

  • Dunkirk (Christopher Nolan)
  • The Handmaiden (Chan-wook Park)
  • American Honey (Andrea Arnold)
  • The Square (Ruben Östlund)
  • Frantz (Francois Ozon)

Bedste amerikanske film

  • La La Land (Damien Chazelle)
  • Paterson (Jim Jarmusch)
  • Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan)
  • Moonlight (Barry Jenkins)
  • Blade Runner 2049 (Denis Villeneuve)

Bedste dokumentarfilm

  • En fremmed flytter ind (Nicole N. Horanyi)
  • Vold – i kærlighedens navn (Christina Rosendahl)
  • De sidste mænd i Aleppo (Feras Fayyad)
  • Venus – Let’s Talk About Sex (Lea Glob & Mette Carla Albrechtsen)
  • Al magt til folket (Lise Birk Pedersen)