Her er alle årets Robert-vindere

Fotomontage: Katrine Greis-Rosenthal, Lars Ranthe, Ann Eleonora Jørgensen.

Foto: Birger Storm

Robert Prisen 2019 blev uddelt ved en storslået fest og mange kunne glade gå hjem med en statuette. Se hvem der vandt.

Mandag, 4. februar 2019 - af Lene Skriver Bak

Hele 30 priser blev uddelt, da Robert Prisen 2019 løb af stablen.

Den festlige aften, hvor Danmarks Filmakademi uddelte priser og fejrede dansk film og TV, bød på mange rørende øjeblikke og mange glade vindere.

Læs om Robert-festen i BILLED-BLADET nr. 6, der er på gaden torsdag d. 7. februar.

Alle vinderne

Årets danske spillefilm: "Den skyldige"

Årets børne- & ungdomsfilm: "Ternet Ninja"

Årets instruktør: Gustav Möller / "Den skyldige"

Årets originale manuskript: Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / "Den skyldige"

Årets adapterede manuskript: Anders Matthesen / "Ternet Ninja"

Årets mandlige hovedrolle: Jakob Cedergren / "Den skyldige"

Årets kvindelige hovedrolle: Katrine Greis-Rosenthal / "Lykke-Per"

Årets mandlige birolle: Fares Fares / "Journal 64"

Årets kvindelige birolle: Jessica Dinnage / "Den skyldige"

Årets scenograf: Jette Lehmann / "Lykke-Per"

Årets fotograf: Manuel Alberto Claro / "The House That Jack Built"

Årets kostumier: Manon Rasmussen / "Lykke-Per"

Årets sminkør: Sofie de Mylius / "Ditte & Louise"

Årets klipper: Carla Luffe / "Den skyldige"

Årets sounddesigner: Oskar Skriver / "Den skyldige"

Årets score: Av Av Av / "Brakland"

Årets originale sang: 'Skubber det sne' / "Ternet Ninja"

Årets visuelle effekter: Peter Hjorth / "The House That Jack Built"

Årets kortfilm: Fiktion / Animation: "Maja" 

Årets kortfilm: Dokumentar: "Vi lader billedet stå et øjeblik" 

Årets dokumentarfilm: "Olegs krig" 

Årets engelsksprogede film: "Three Billboards Outside Ebbing Missouri" 

Årets ikke-engelsksprogede film: "Grænse" 

Årets korte tv-serie: "Doggystyle" 

Årets tv-serie: "Herrens veje II" 

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie: Lars Mikkelsen / "Herrens veje II"

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie: Ann Eleonora Jørgensen / "Herrens veje II"

Årets mandlige birolle - tv-serie: Lars Ranthe / "Kriger"

Årets kvindelige birolle - tv-serie: Josephine Park / "Doggystyle"

Blockbuster Publikumsprisen: "Team Albert" 

IB-prisen: Per Holst