Her er alle vinderne af Robert-priserne

Lars Brygmann, Mads Mikkelsen og Christine Albeck Børge.

Lars Brygmann, Mads Mikkelsen og Christine Albeck Børge.

Foto: Birger Storm, Henrik Ohs, Kaspar Wenstrup
Robert Prisen blev uddelt virtuelt lørdag aften. Her er alle vinderne.

Søren Høy styrede løjerne, da Robert Prisen lørdag aften løb af stablen. Med blot fire gæster i studiet, blev samtlige takketaler afholdt over Microsoft Teams under den corona-prægede uddeling. 

29 priser blev uddelt der bl.a talte vindere som Mads Mikkelsen, Lars Brygmann, Özlem Saglanmak, Thomas Vinterberg og Christine Albeck Børge. 

Tegn abonnement på BILLED-BLADETKlik her og læs hvordan

Alle vinderne: 

Årets danske spillefilm

"Druk" / Zentropa, Producere: ​Sisse Graum Jørgensen & Kasper Dissing, Instr.: Thomas Vinterberg, Manuskript: ​Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm

Årets tv-serie

"Ulven kommer" / DR Drama, Hovedforfatter: Maja Jul Larsen, Producer: Claudia Saginario, Konceptuerende instr.: Pernille Fischer Christensen

Årets dokumentarfilm

"Muldvarpen - Undercover i Nordkorea" / Piraya Film & Wingman Media, Producere: Bjarte Mørner Tveit & Peter Engel, Instr.: Mads Brügger

Årets børne- & ungdomsfilm

"En helt almindelig familie" / Nordisk Film Production A/S, Producere: Matilda Appelin & René Ezra, Instr.: Malou Reymann, Manuskript: Malou Reymann

Årets instruktør

Thomas Vinterberg / "Druk"

Årets originale manuskript

Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / "Druk"

Årets fotograf

Louise McLaughlin / "Vores mand i Amerika"

Årets klipper

Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / "Druk"

Årets mandlige hovedrolle

Mads Mikkelsen / "Druk"

Årets kvindelige hovedrolle

Andrea Heick Gadeberg / "Retfærdighedens ryttere"

Årets mandlige birolle

Lars Brygmann / "Retfærdighedens ryttere"

Årets kvindelige birolle

Özlem Saglanmak / "Shorta"

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

Bjarne Henriksen / "Ulven kommer"

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

Flora Ofelia Hofmann Lindahl / "Ulven kommer"

Årets mandlige birolle - tv-serie

Peter Plaugborg / "Ulven kommer"

Årets kvindelige birolle - tv-serie

Christine Albeck Børge / "Ulven kommer"

Årets scenograf

Rie Lykke / "Vores mand i Amerika"

Årets kostumedesigner

Edit Szűcs / "Vores mand i Amerika"

Årets sminkør

Henrik Steen & Thomas Foldberg / "En helt almindelig familie"

Årets sounddesigner

Morten Green / "Shorta"

Årets score

Jeppe Kaas / "Retfærdighedens ryttere"

Årets originale sang

"Dage uden dig" - Alberte Winding, Komp: Alberte Winding & Kristian Selin Eidnes Andersen / "Drømmebyggerne"

Årets visuelle effekter

Hummer Højmark & Peter Hjorth / "Retfærdighedens ryttere"

Årets korte tv-serie

"Julefeber" / DR Drama, Hovedforfatter: Rune Schjøtt-Wieth, Producere: Rikke Tørholm Kofoed, Caroline Schlüter Bingestam & Camilla Hammerich, Konceptuerende instr.: Natasha Arthy

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

"Uden at blinke" / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph & Laura Sofie Frederikke Pedersen, Instruktør: Katrine Brocks, Manus: Marianne Lentz

Årets kortfilm: Dokumentar

"Tove i stykker"/ Toolbox Film, Producer: Signe Leick Jensen, Instr.: Sami Saif & Peter Lopes Andersson

Årets engelsksprogede film

"1917" / Instr.: Sam Mendes, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S

Årets ikke-engelsksprogede film

"Portræt af en kvinde i flammer" / Instr.: Céline Sciamma, Distr.: Camera Film

IB-prisen (uddeles af Danske Filminstruktører)

Lise Lense-Møller

 

Seneste nyt

Læs mere om:

Udvalgt til dig

Fra forsiden