SE HELE ROBERT-FESTEN HER: Rød løber og prisuddeling

Se de kendte ankomme til den røde løber til Robert Pris-festen søndag aften og se, hvem der løb med de eftertragtede statuetter.

Mandag, 5. februar 2018 - af Laura Dalgård Hansen

Det er blevet den tid på året, hvor de eftertragtede Robert-statuetter skal uddeles, og på BILLED-BLADETS hjemmeside kan I nu se hele Blockbusters livesending fra festlighederne, der blev sendt søndag den 4. februar kl. 17:30.

Få BILLED-BLADET leveret - hele sommeren
Klik her og se vores fine sommertilbud!

Program:

17.30: De kendte ankommer til den røde løber

18.45: Prisuddelingen begynder

19.45: Pause

20.45-22.00: Prisuddelingen fortsætter

 

Se her hvem der er blandt de nominerede:

 

Året danske spillefilm

Den utrolige historie om den kæmpestore pære

En frygtelig kvinde

Mens vi lever

Underverden

Vinterbrødre

Årets børne- og ungdomsfilm

Danmark

Den utrolige historie om den kæmpestore pære

Jeg er William

Sikke et cirkus

Team Hurricane

Årets instruktør

Annika Berg / Team Hurricane

Christian Tafdrup / En frygtelig kvinde

Fenar Ahmad / Underverden

Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

Mehdi Avaz / Mens vi lever

Årets mandlige hovedrolle

Dar Salim / Underverden

Dejan Cukic / Fantasten

Elliott Crosset Hove / Vinterbrødre

Nikolaj Lie Kaas / Du forsvinder

Sebastian Jessen / Mens vi lever

Årets kvindelige hovedrolle

Amanda Collin / En frygtelig kvinde

Danica Curcic / Darling

Julie Christiansen / Mens vi lever

Lene Maria Christensen / Den Bedste Mand

Trine Dyrholm / Du forsvinder

Årets mandlige birolle

Ali Sivandi / Underverden

Dulfi Al-Jabouri / Underverden

Jakob Oftebro / Mesteren

Lars Mikkelsen / Vinterbrødre

Simon Sears / Vinterbrødre

Årets kvindelige birolle

Bodil Jørgensen / Aldrig mere i morgen

Charlotte Munck / Mens vi lever

Marijana Jankovic / Aldrig mere i morgen

Marijana Jankovic / QEDA

Victoria Carmen Sonne / Vinterbrødre

Årets korte TV-serie

Joe Tech

Min mosters historier

Perfekte steder

Tinkas juleeventyr

Yes No Maybe

Årets TV-serie

Arvingerne III

Herrens Veje

Mercur

Norskov 2

Rita 4

Årets mandlige hovedrolle - TV-serie

Andreas Jessen / Mercur

Carsten Bjørnlund / Arvingerne III

Jacob Lohmann / Norskov 2

Lars Mikkelsen / Herrens veje

Youssef Wayne Hvidtfeldt / Yes No Maybe

Årets kvindelige hovedrolle - TV-serie

Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje

Marijana Jankovic / Norskov 2

Mille Dinesen / Rita 4

Neel Rønholt / Mercur

Trine Dyrholm / Arvingerne III

Årets mandlige birolle - TV-serie

Christian Tafdrup / Tinkas juleeventyr

Henrik Birch / Norskov 2

Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne III

Morten Hee Andersen / Herrens veje

Simon Sears / Herrens veje

Årets kvindelige birolle - TV-serie

Alba August / Gidseltagningen

Camilla Lau / Herrens veje

Charlotte Munck / Rita 4

Fanny Louise Bernth / Herrens veje

Lene Maria Christensen / Arvingerne III

 

Genoplev Robert Prisen-festen fra 2015 i galleriet herunder:

GALLERI: Robert Prisen 2015

Sofie Linde.