Se med live når Robert Prisen bliver uddelt

Se også:

Se med live når Robert Prisen 2021 uddeles fra lørdag kl. 19.

Lørdag aften bliver det afsløret, hvem der løber med de eftertragtede statuetter ved dette års Robert Pris, som du kan følge med i live her hos BILLED-BLADET fra kl. 19.

Knap 30 priser skal uddeles til 2020s bedste film og tv-serier samt folkene foran og bag kameraet på disse. 

Det er medlemmerne af FilmAkademiet, som har udvalgt årets nominerede. Det er også medlemmerne, der har stemt om, hvem der ender med at vinde priserne.

Spar op til 890 kr. med BILLED-BLADET i julegaveKlik her og læs hvordan!

Alle de nominerede:

Årets danske spillefilm
"Druk"
"En helt almindelig familie"
"Retfærdighedens ryttere"
"Shorta"
"Vores mand i Amerika"

Årets tv-serie
"Efterforskningen"
"Når støvet har lagt sig"
"Scandinavian Star"
"Ulven kommer"
"Vilde vidunderlige Danmark"

Årets dokumentarfilm
"7 years of Lukas Graham"
"I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die"
"Kampen om Grønland"
"Muldvarpen – Undercover i Nordkorea"
"Undertrykkelsens sang"

Årets børne- og ungdomsfilm
"Blokhavn"
"Drømmebyggerne"
"En helt almindelig familie"
"Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal"
"Malous jul"

Årets instruktør
Anders Thomas Jensen ("Retfærdighedens ryttere")
Christina Rosendahl ("Vores mand i Amerika")
Jeanette Nordahl ("Kød & Blod")
Malou Reymann ("En helt almindelig familie")
Thomas Vinterberg ("Druk")

Årets originale manuskript
Anders Thomas Jensen ("Retfærdighedens ryttere")
Anders Ølholm og Frederik Louis Hviid ("Shorta")
Ingeborg Topsøe ("Kød & Blod")
Malou Reymann ("En helt almindelig familie")
Thomas Vinterberg og Tobias Lindholm ("Druk")

Årets fotograf
Jacob Møller ("Shorta")
Jonas Berlin ("Muldvarpen – Undercover i Nordkorea")
Kasper Tuxen ("Retfærdighedens ryttere")
Louise McLaughlin ("Vores mand i Amerika")
Sturla Brandth Grøvlen ("Druk")

Årets klipper
Anders Albjerg Kristiansen ("Shorta")
Anne Østerud og Janus Billeskov Jansen ("Druk")
Ida Bregninge ("En helt almindelig familie")
Janus Billeskov Jansen og Olivier Bugge Coutté ("Vores mand i Amerika")
Nicolaj Monberg og Anders Albjerg Kristiansen ("Retfærdighedens ryttere")

Årets mandlige hovedrolle
Jacob Hauberg Lohmann ("Shorta")
Mads Mikkelsen ("Druk")
Mads Mikkelsen ("Retfærdighedens ryttere")
Mikkel Boe Følsgaard ("En helt almindelig familie")
Nikolaj Lie Kaas ("Retfærdighedens ryttere")

Årets kvindelige hovedrolle
Amanda Collin ("Undtagelsen")
Andrea Heick Gadeberg ("Retfærdighedens ryttere")
Bodil Jørgensen ("De forbandede år")
Danica Curcic ("Undtagelsen")
Trine Dyrholm ("Erna i krig")

Årets visuelle effekter
Colin Journèe ("Erna i krig")
Hummer Højmark og Peter Hjorth ("Retfærdighedens ryttere")
Jonas Drehn og Jan Tvilling ("Shorta")
Martin Madsen ("Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal")
Peter Hjorth ("De forbandede år")

Årets mandlige birolle
Elliott Crosset Hove ("Kød & Blod")
Lars Brygmann ("Retfærdighedens ryttere")
Lars Ranthe ("Druk")
Magnus Millang ("Druk")
Thomas Bo Larsen ("Druk")

Årets kvindelige birolle
Lene Maria Christensen ("Undtagelsen")
Maria Bonnevie ("Druk")
Sidse Babett Knudsen ("Kød & Blod")
Sidse Babett Knudsen ("Undtagelsen")
Özlem Saglanmak ("Shorta")

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
Andreas Jessen ("Alfa")
Bjarne Henriksen ("Ulven kommer")
Jesper Groth ("Sygeplejeskolen III")
Lars Ranthe ("Friheden II")
Søren Malling ("Efterforskningen")

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie
Asta Kamma August ("Sex")
Flora Ofelia Hofmann Lindahl ("Ulven kommer")
Karen-Lise Mynster ("Når støvet har lagt sig")
Laura Christensen ("Efterforskningen")
Lene Maria Christensen ("Friheden II")

Årets mandlige birolle – tv-serie
Jens Jørn Spottag ("Sygeplejeskolen III")
Joachim Fjelstrup ("Julefeber")
Peter Frödin ("Julefeber")
Peter Plaugborg ("Ulven kommer")
Pilou Asbæk ("Efterforskningen")

Årets kvindelige birolle – tv-serie
Anette Støvelbæk ("Sygeplejeskolen III")
Bodil Jørgensen ("Julefeber")
Christine Albeck Børge ("Ulven kommer")
Emma Sehested Høeg ("Limboland")
Pernilla August ("Efterforskningen")

Årets scenograf
Gustav Pontoppidan ("Shorta")
Jette Lehmann ("Erna i krig")
Nikolaj Danielsen ("Retfærdighedens ryttere")
Rie Lykke ("Vores mand i Amerika")
Sabine Hviid ("Druk")
Sabine Hviid og Kristina Kovacs ("En helt almindelig familie")

Årets kostumedesigner
Anne-Dorthe Eskildsen ("De forbandede år")
Camilla Nordbjerg ("En helt almindelig familie")
Edit Szűcs ("Vores mand i Amerika")
Emilie Bøge Dresler ("Kød & Blod")
Vibe Knoblauch Hededam ("Retfærdighedens ryttere")

Årets sminkør
Anne Cathrine Sauerberg og Jasmine Schmit ("Erna i krig")
Henrik Steen ("Shorta")
Henrik Steen og Thomas Foldberg ("En helt almindelig familie")
Louise Hauberg Lohmann ("Retfærdighedens ryttere")
Szandra Gerő ("Vores mand i Amerika")

Årets sounddesigner
Bo Asdal Andersen og Hans Christian Arnt Torp ("I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die")
Eddie Simonsen ("Retfærdighedens ryttere")
Jan Schermer og Hans Møller ("Druk")
Morten Green ("Shorta")
Peter Albrechtsen ("Vores mand i Amerika")

Årets score
Jens Bjørnkjær ("7 Years of Lukas Graham")
Jeppe Kaas ("Retfærdighedens ryttere")
Jonas Struck ("Vores mand i Amerika")
Kristian Selin Eidnes Andersen ("Drømmebyggerne")
Martin Dirkov ("Shorta")

Årets originale sang
"Blokhavn" fra "Blokhavn" fremført af Gigis (Komposition: Kewan)
"Dage uden dig" fra "Drømmebyggerne" fremført af Alberte Winding  (Komposition: Alberte Winding og Kristian Selin Eidnes Andersen)
"Hver for sig" fra "Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal" fremført af Alma Agger (Komposition: Rasmus Bille Bahncke, Nicklas Schmidt, Kristian Selin Eidnes Andersen)
"Hvis ikke nu – så hvornår?" fra "Madklubben" fremført af Lis Sørensen (Komposition: Lis Sørensen, Elisabeth Gjerluff Nielsen og Sylvester Willy Sivertsen)
"Louise" fra "Lille sommerfugl" fremført af Theis Tequila (Komposition: Jacob Groth og Søren Kragh-Jacobsen)

Årets visuelle effekter
Colin Journèe ("Erna i krig")
Hummer Højmark og Peter Hjorth ("Retfærdighedens ryttere")
Jonas Drehn og Jan Tvilling ("Shorta")
Martin Madsen ("Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal")
Peter Hjorth ("De forbandede år")

Årets korte tv-serie
"32"
"Cold Hawaii"
"Julefeber"
"Noget om Emma"
"Sex"

Årets kortfilm: Fiktion/animation
"Bleed"
"Hvor træerne blokerer for lyset"
"Kaldet"
"Pinkies begravelse"
"Uden at blinke"

Årets kortfilm: Dokumentar
"Barnepigerne"
"Dengang Danmark lukkede ned"
"De skygger vi arver"
"Livet mens vi dør"
"Tove i stykker"

Årets engelsksprogede film
"1917"
"A Hidden Life"
"Little Women"
"Mank"
"The Lighthouse"

Årets ikke-engelsksprogede film
"Portræt af en kvinde i flammer"
"Søstrene Gusmãos usynlige liv"
"The Farewell"
"Til Sama"
"Weathering With You"

 

Seneste nyt

Læs mere om:

Fra forsiden