Svend Prisen 2017: Her er alle de nominerede

Fotomontage.

Fotomontage.

Foto: Krestine Havemann, Lars H. Laursen og Hanne Juul

Danskerne vælger, hvem der skal gå hjem med trofæerne, når filmprisen Svend Prisen uddeles – og nu kan du se, hvem der er blandt de nominerede.

Onsdag, 12. juli 2017 - af Lene Skriver Bak

For 13. gang skal filmprisen Svend Prisen uddeles i Svendborg og som altid er det danskerne, der bestemmer, hvem der skal vinde.

De nominerede, som man kan stemme på, er nu udvalgt.

De nominerede er:

Årets bedste danske film

  • 3 Ting - instruktør Jens Dahl
  • Alle for 3 – instruktør Rasmus Heide
  • Dan Dream - instruktør Jesper Rofelt 
  • Den Bedste Mand – instruktør Mikkel Serup
  • Dræberne fra Nibe – instruktør Ole Bornedal   
  • Du forsvinder - instruktør Peter Schønau Fog
  • Fuglene over Sundet – instruktør Nicolo Donato   
  • Klassefesten 3: Dåben – instruktør Birger Larsen
  • Swinger – instruktør Mikkel Munch-Fals
  • Underverden – instruktør Fenar Ahmad

Årets bedste danske børnefilm

  • Den Magiske Juleæske – instruktør Jacob Ley
  • Familien Jul – I Nissernes Land – instruktør Carsten Rudolf
  • Far til Fire- på Toppen – instruktør Martin Miehe-Renard   
  • Iqbal & Superchippen – instruktør Oliver Zahle 

Årets bedste udenlandske børnefilm

  • Ice Age: Den vildeste rejse
  • Kæledyrenes Hemmelige Liv     
  • Syng     
  • Trolls  
  • Vaiana     

Årets bedste udenlandske film

  • Fantastiske skabninger… og hvor de findes
  • Fast & Furious 8       
  • Fifty Shades - I Mørket        
  • Rogue One: A Star Wars Story     
  • Skønheden og Udyret  

Årets bedste kvindelige skuespiller 

  • Birgitte Hjort Sørensen - for 3 Ting  
  • Danica Curcic - for Fuglene over Sundet
  • Lene Maria Christensen - for Den Bedste Mand 
  • Stine Fischer Christensen - for Underverden 
  • Trine Dyrholm - for Du Forsvinder 

Årets bedste mandlige skuespiller 

  • Dar Salim -  for Underverden   
  • David Dencik - for Fuglene over Sundet 
  • Mikkel Boe Følsgaard - for Den Bedste Mand   
  • Nikolaj Coster-Waldau - for 3 Ting                       
  • Nikolaj Lie Kaas - for Du Forsvinder   

Årets danske TV dramaserie

  • Arvingerne lll (9 afsnit) DR1
  • Badehotellet lV (7 afsnit) TV2 
  • Bedrag ll (10 afsnit) DR1 
  • Den Anden Verden (24 afsnit) DR1
  • Der kommer en dag (3 afsnit) TV2
  • Dicte lll (10 afsnit) TV2
  • Ditte & Louise ll (8 afsnit) DR1
  • Gidseltagningen (8 afsnit) Kanal5
  • Grethe (5 afsnit) TV2
  • Mercur (10 afsnit) TV2 Charlie

Årets danske skuespiller i en TV dramaserie 

  • Carsten Bjørnlund - for Arvingerne lll  (DR1)
  • Ditte Hansen & Louise Mieritz -  for Ditte & Louise ll (DR1)
  • Nathalie Madueño - for Bedrag ll (DR1)
  • Peter Frødin -  for Grethe (TV2)
  • Rosalinde Mynster - for Badehotellet lV  (TV2)

Du kan stemme på dine favoritter via biografernes side Kino.dk eller hos Go’morgen Danmark.