5. jul. 2008
Af af Signe Ravn
Hella Joof laver ny ungdomsfilm

Hella Joofs nye film Se min kjole forventes at få premiere i sommeren 2009. Ifølge filmkonsulent Thomas Krag tager filmen ??fat i de tabuer og traumer, der følger unge med misbrug og vold i bagagen.?
Foto: Ole Bjørk
Album-instruktøren Hella Joof har fået støtte til en ny ungdomsfilm om fire piger, der stikker af fra et behandlingshjem.
Hella Joof er glad for at bruge sange som film-titler. Hvem husker ikke En kort en lang og Oh Happy Day. Seneste sangtitel i rækken af Hellas film er børnesangen Se min kjole.
Hella Joof har netop fået støtte fra Det Danske Filminstitut til filmen, der handler om fire piger mellem 15-25 år, der stikker af fra en udflugt med deres behandlingshjem, og derefter tager på hævntogt i en af pigernes mørke fortid.
Tonen bliver ifølge filmkonsulenten Thomas Krag rå og sanselig og med masser af hårdkogte one-liners. Stephanie Leon er blandt de skuespillere, der skal levere street credit til projektet. Stephanie har tidligere medvirket i de barske ungdomsfilm Bagland og Råzone.