
Jørgen Leth: Det ville han huskes for

Tidligere i sommer udgav Jørgen Leth digtsamlingen "Zombie", hvor døden fylder en del.
I forbindelse med udgivelsen var Jørgen Leth, der lige deromkring fyldte 88 år, på besøg i Aftenshowet for at tale om netop døden.
Her blev han undervejs spurgt ind til, hvad han gerne vil huskes for.
- Det er ikke noget med, at jeg gerne vil huskes som en flink fyr. Det gider jeg ikke tænke på, svarede han dengang.
- Jeg vil huskes for min ærlighed. Og det tror jeg også, at jeg bliver. For jeg kan mærke, at det vækker genklang.
- Så jeg fortsætter med at være ærlig, fortalte han i programmet.

Ingen interesse i at være populær
Og hans forudanelse holder stik.
I forbindelse med Jørgen Leths død har Hans Pilgaard i Go'morgen Danmark fortalt, at han særligt husker sin medvært på programmerne "Mit Frankrig" og "Mit Spanien" for dengang, Jørgen Leth ville have Hans Pilgaard med ind at se tyrefægtning.
Hans Pilgaard sagde til sin ven, at han nok ikke ville blive populær for at vise tyrefægtning frem på dansk tv, hvortil Jørgen Leth svarede, at han ingen interesse havde i at være populær.
Han ville bare gerne vise noget, han selv var begejstret for.
