
James Price blev forvirret: Jeg tænkte, de troede, jeg var min bror

20. august udkommer krimi nummer to forfattet af ægteparret Anette og James Price.
”Mord og Mozarella” er den uhyggelige titel på bogen, der følger efter ægteparrets første krimi ”Det røgede lig”.
Faktisk er det lidt af en tilfældighed, at ægteparret er begyndte at skrive krimier sammen.

-Da forlaget Gutkind henvendte sig og spurgte, om jeg ville give et bud på en ”cozy crime” (hyggekrimi, red.), blev jeg meget forundret. Jeg tænkte, om de vidste, det var mig og ikke min bror, de havde henvendt sig til, fortæller James Price til BILLED-BLADET.
Troede de havde byttet rundt
Udover at de begge laver mad, hvilket i øjeblikket kan på dr.dk i 17. sæson af ”Spise med Price”, har det altid været Adam Price, der stod for det med tekster, mens James Price er kendt som kapelmester.

- Derfor tænkte jeg, at de havde fået byttet rundt på mig og Adam, forklarer James Price med et grin.
Men den var god nok – og James fik to stikord til krimien:
- Gastronomi – hvilket jo er er ret oplagt. Og Bornholm – måske fordi mine forældre havde sommerhus på Bornholm, hvor jeg har tilbragt min barndoms somre.

James og ægtefællen, Anette Price, havde længe snakket om at starte et fælles projekt, så James spurgte Anette, om de skulle skrive bogen sammen,
- Jeg sagde ja – altså forudsat, forlaget ville det, og det ville de gerne, fortæller Anette Price.

James skriver
- Det er James, der skriver, og så laver vi plottet, storyline, research osv. sammen. Det kræver meget disciplin, forsikrer Anette Price.
Hovedpersonen, kunstneren Eva Sonne, fra første krimi er naturligvis med igen i den nye krimi ”Mord og Mozarella”, og efterforskerne er også de samme.

Denne gang foregår handlingen imidlertid i Italien.
- Det blev i den første bog lagt op til, at Eva skulle til udlandet, lige som det bliver nævnt, at hendes forældre var på bryllupsrejse i Italien, fortæller James Price – og skynder sig at afslutte:
- Men nu skal vi passe på ikke af afsløre noget!