
Morten Kjeldgaard og Frederik Haun jubler sammen med tvillingerne: Kæmpe sejr!

På Instagram jubler Frederik Haun, Morten Kjeldgaard og Nanna Brandt sammen.
”50.000 stemmer! VI GJORDE DET! Hvor er det fuldstændig vanvittigt - vi er SÅ glade.
Stort tillykke Nanna med dit fantastiske borgerforslag, du er en kæmpe inspiration. Vi elsker dig".
Sådan skriver Frederik Haun på sin Instagramprofil, som BILLED-BLADET har tilladelse til at bringe indhold fra.
Her takker de også for støtten.

Nanna Brandt har samlet stemmer til et borgerforslag om, at sundhedsfagligt personale skal kunne assistere i forbindelse med befrugtning og æg-opsætning, når man gerne vil bære børn for nogle andre.
Det, der også kaldes ”altruistisk surrugasi” – altså at man er graviditetsvært for et par uden at få nogen økonomisk kompensation.
Til San Diego
Nanna Brandt har været graviditetsvært for Morten Kjeldgaard og Frederik Haun og fødte 27. september deres tvillinger Emma og Nora, som hun ikke er mor til, men udelukkende har båret og født.

For at det projekt kunne lykkes måtte Nanna tage med Morten og Frederik til San Diego for at få æggene, fra en donor, befrugtet og sat op.
Nu er der samlet det antal stemmer, de skal til for at borgerforslaget kan behandles i Folketinget.

Og Nanna, Morten og Frederik håber naturligvis, det bliver til virkelighed i fremtiden.
På videoen, hvor de festes over det flotte resultat, ser det også ud til, at tvillingerne Emma og Nora er jublende glade for de mange stemmer.