
Caroline Henderson efter svært farvel: Jeg var simpelthen så ked af det

For Caroline Henderson bød perioden med corona-nedlukning af samfundet på en barsk oplevelse.
Under covid-perioden skulle Caroline Henderson sige et endeligt farvel til sin mor, der lå på hospice.
Det fortæller Henderson om i et stort interview med Alt for Damerne.
Caroline Hendersons mor var meget syg af kræft og lå på hospice i Stockholm i Sverige, hvor Caroline var på besøg.
Caroline Henderson fortæller i interviewet, at hun og hendes mor havde et kærligt, men også ganske kompliceret forhold gennem livet.
På et tidspunkt vidste Caroline, at hun skulle sige et endeligt farvel.

Caroline Henderson græd hele vejen hjem
– Det var sindssygt mærkeligt, for der var stadig så meget, jeg ikke forstod og gerne ville spørge hende om. Samtidig var jeg vred over, hvor kort tid vi fik sammen her på Jorden, siger Caroline Henderson, der også fortæller, at det hele endte meget uforløst, og bagefter kørte hun hjem til København med sin mand.
- Jeg græd hele vejen og lå nærmest i sengen i 14 dage bagefter. Jeg var simpelthen så ked af det, fortæller Caroline Henderson i interviewet.
Efter den oplevelse var Henderson efter eget udsagn inde i sin egen boble, hvor hun brugte tid på sorgprocessen.
