Se billederne: Hjemme hos Keld og Hilda Heick


Hilda og Keld Heick


Et lyst, moderne og smart hus – det er, hvad Keld og Hilda Heick har bygget i Trørød nord for København.




Hilda og Keld Heick med hunden Bertil




Keld og Hilda har bygget dette moderne og fremtidssikrede hus i Trørød med blandt andet indbygget elevator. Indtil videre bruger de den dog kun til at hejse tunge indkøbsposer op med. - Vi har godt af at få motion, så vi bruger trapperne, er parret enige om.


Keld sørger for kaffen i Trørød-huset.












Den musikalske duo har allerede 100-års jubilæum i musikbranchen tilsammen. Og de har tænkt sig at blive ved, lige så længe helbredet tillader det.


Hilda og Keld Heick sørger altid for at øve stemmerne grundigt derhjemme, så de er klar til at møde publikum.




Puddelhunden Bertil har selvfølgelig sin helt egen seng.


Vidste du, at Hilda oprindeligt er uddannet edb-programmør? Efter sin realeksamen tog Hilda en kontoruddannelse hos medicinalfirmaet Lundbeck, hvor hun efterfølgende lærte programmering og var med til at starte firmaets edb-afdeling.




Parrets datter, svigersøn og to børnebørn er aldrig mere end et klik væk.


Parrets børnebørn er selvfølgelig kommet i glas og ramme.






Formiddagskaffen nyder parret udenfor, når sommervejret tillader det.


Det dufter lysegrønt af græs og rosenbuske, og blomster springer i øjnene med deres friske farver: Gul, orange, pink. Haven er Hildas domæne. Hun klipper til, luger ukrudt, og hver en plante får hendes opmærksomhed.




Parrets søde puddelhund Bertil finder altid den gode plads i smørhullet mellem Keld og Hilda Heick.


Kaffen nyder parret ofte på deres hyggelige terrasse omgivet af de smukkeste blomster og buske.
GALLERI: Hjemme hos Keld og Hilda Heick (Foto: Aller Medier)
Efter at have boet mange år i Sverige flyttede flyttede Keld og Hilda Heick for et par år siden ind i deres nybyggede drømmehus. Parret nyder livet i Trørød nord for København tæt på datteren, svigersønnen og børnebørnene.
Her inviterer parret inden for i deres moderne hjem, som er base for den musikalske duo, der i år kan fejre 100-års jubilæum tilsammen. Keld kan fejre 60 år som musiker og Hilda 40 år i branchen.
Og de har tænkt sig at blive ved, så længe helbredet tillader det.
Få vores senest tilbud på BILLED-BLADETKlik her og læs hvordan
Se alle de dejlige billeder fra parrets fine hjem i galleriet herover: