21. jul. 2025
Af Helle Skram de Fries

Nøj, hvor er de altså kære: Skøn ferievideo med Morten Kjeldgaard og Frederik Hauns tvillinger

Frederik Haun og Morten Kjeldgaard.
Frederik Haun og Morten Kjeldgaard.
Foto: Privat.
De lykkelige forældre har samlet de fineste feriebilleder fra den første sommer med Nora og Emma.

Tvillingerne, der kom til verden 27. september, er nu næsten ti måneder gamle.

Deres første sommer har budt på mange vidunderlige oplevelser, hvor de samtidig har udviklet sig rigtig meget.

Frederik Haun med Emma (tv) og Nora.
Frederik Haun med Emma (tv) og Nora.
Foto: Privat.

De er for eksempel begyndt at kravle, og tilsyneladende er de lige ferme og lige hurtige, når de suser afsted.

Få alt fra de kongelige gemakker, til den røde løber!

Oplevelser med vand har der været mange af – og som alle andre børn elsker Emma og Nora vand.

Her er vandhunden Nora i poolen med far Frederik.

Frederik Haun med Nora.
Frederik Haun med Nora.
Foto: Privat.

Herlige smil

Pigerne elsker at være sammen med deres fædre, Frederik og Morten, der har fanget mange herlige smil og grin med pigerne.

På Instagram, som BILLED-BLADET har tilladelse til at bringe indhold fra, deler de blandt andet en vidunderlige video med skønne sommeroplevelser.

”Vi har samlet flere gode ferieminder som familie, som vi en dag kan vise vores piger. Små glimt af en sommer fyldt med nærvær, grin og kærlighed – begyndelsen på vores helt egne traditioner.”, skriver Frederik Haun på Instagram.

Emma og Nora.
Emma og Nora.
Foto: Privat.

I den skønne video ser man blandt andet pigerne på stranden i deres lyserøde stranddress. Til sidst i videoen får Nora øje på Emma, der kommer kravlende hen mod hende, og SÅ sætter Nora ellers afsted i en kravlespurt.

Et sjovt og sødt sommerminde at kunne kigge tilbage på.

Mere om: