Fredag, 25. december 2015 — af af Casper Nielsen
Præsident Obama holder jul med Star Wars

Foto: White House
Præsident Barack Obama og fru Michelle Obama er også blevet smittet af "Star Wars"- feberen. Ved en julereception fik de besøg af selveste R2 D2 og en dansende stormtrop.
Præsident Obama er ligeså meget "Star Wars"-fan, som alle de, der juleaften må have skrevet lyssværd, jedimasker og andet intergalaktisk "Star Wars"-legetøj på deres ønskelister. Ved en komsammen kort før jul lod præsidenten en af de onde hvide stormtropper slippe forbi sikkerhedsopbuddet i Det Hvide Hus sammen med robotten R2 D2. De to stjernekrigere kom nemlig med en kopi af den ny "Star Wars"- film ”The Force Awakens”, og den skulle Obama se som en tidlig julegave i sin private biograf efter dagens officielle pressemøde.
For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.
Michelle Obama læste eventyr
Spørgetiden rundede præsidenten af med et ”All right, everybody -jeg skal nå Star Wars”, skriver sitet Popcrush. Også Michelle Obama fejrer julen i eventyrernes tegn. Hun var lige før jul i Washington og læste juleeventyr højt for de syge børn på National Medical Center.
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig? Klik her og læs hvordan

Michelle Obama
Foto: White House