20. sep. 2025
Af Malan Joensen, Ulrik Ulriksen

Chris Ankers far Paul Amdi Sørensen sætter ord på følelsesladet dag

Interview med Chris Anker Sørensens far Paul Amdi Sørensen i Hammel Idrætscenter.
Video: Lars H. Laursen / Journalist: Ulrik Ulriksen
Lørdagen i Hammel stod i Chris Ankers tegn, da den nye Chris Anker Lounge med indviet, og Dennis Ritter og Rolf Sørensen inviterede til en særudgave af "Rolf og Ritter på tour".

I Hammel Idrætshal kom man lørdag eftermiddag godt rundt i hele følelsesregistret.

Her havde Dennis Ritter og Rolf Sørensen budt indenfor til en særudgave af "Rolf og Ritter på tour" med gæsterne Lars Bak, Rasmus Staghøj og Chris Anker Sørensens bror Allan Bo Andresen.

Al overskud fra det velbesøgte hyldestshow gik ubeskåret til Chris Anker Lounge, der blev indviet samme dag.

Chris Anker Sørensens forældre Anna Marie og Paul Amdi Sørensen var også med til at mindes sønnen og opleve den store hyldest af den hjertevarme cykel-legende.

BILLED-BLADET mødte Chris Ankers far til en snak bagefter.

Paul Amdi Sørensen roste arrangementet, som jo med Pouls ord var "i hænderne på nogle af hans bedste venner og kollegaer".

- De er så søde. Det er nogle herlige gutter og nogle fantastiske mennesker, sagde den rørte far blandt andet.

Se hele interviewet øverst i artiklen.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-09-20/_LL28602_top_.jpg
Chris Ankers forældre Anna Marie og Paul Amdi Sørensen. Indsat: Chris Anker fotograferet i 2021.
Fotomontage: Lars H. Laursen og Jesper Sunesen.

Mere om: