
Det har chokeret Jesper Jensen: Har lagt en plan for at ændre det

Efter fem år på posten valgte Jesper Jensen i sommeren 2025 at stoppe som landstræner for håndboldkvinderne.
Han valgte i stedet at rykke teltpælene til Ungarn for at stå i spidsen for FTC Ferencvaros, hvor han er blevet mødt af en noget anderledes tilgang til tingene.
Det fortæller han i et interview med DR Sporten.

- Der er gigantisk forskel på menneskerne og kulturen. Jeg har nogle gange været chokeret over, hvor anderledes kulturen er, siger han.
Han fortæller, at han har været nødt til at ændre sin tilgang, da de er meget hierarkiske dernede.
Tidligere har Jesper Jensen gjort en dyd ud af at give sine spillere et stort ansvar, men han fortæller, at i den ungarske storklub vil spillerne gerne have at vide, hvad de skal fremfor at tage ansvar. Så er det nemlig ikke deres skyld, hvis tingene går galt.
Har lagt en plan
Den tidligere landstræner håber dog på at kunne ændre kulturen i klubben, og han har lagt en klar plan for, hvordan det skal ske.
Han har således tænkt sig at tilføje en række skandinaviske spillere til truppen, så der kan blive skabt en anden kultur.
Mette Tranborg spiller allerede i klubben, og det samme gør den norske stregspiller Vilde Ingstad.
Derudover er både Anna Kristensen og Michala Møller også at finde i klubben i næste sæson.
Tiden må vise, om der bliver tilføjet endnu flere skandinaviske stjerner til truppen.
