
Lars Mikkelsen kom med sjov kommentar til sønnen: Den ramte Lue hårdt

Én ting har været sikker ved dette EM i håndbold.
Det er, at skuespiller Lars Mikkelsen har været med i danske håndboldherrer i både medgang og modgang.

Han har været til samtlige danske kampe, og selvfølgelig er han også i Boxen på finaledagen, hvor BILLED-BLADET mødte ham.
Lars Mikkelsen har haft mange gæster i løbet af slutrunden.
Denne søndag er han omgivet af sin familie nemlig hustruen Anette Støvelbæk, deres ældste søn Lue og deres yngste søn Thor, som er på vej med tog til Herning.
- Vi kan ikke tænke andet, end at selvfølgelig skal vi have den medalje med hjem – og den skal være af guld – for vi har godt nok slidt. Det er hårdt med alle de skader, så det er med stor nervøsitet, at vi skal sætte os ind i hallen, fortalte Anette Støvelbæk.

Familien er meget spændte på, hvordan kampen kommer til at ende, særligt med tanke på, at det endnu er usikkert, hvordan det går med Simon Hald.
Lars Mikkelsen har dog en stærk tro på de danske drenge.
Der er ingen tvivl om, at håndbold er en stor passion for Lars Mikkelsen, der selv dyrkede sporten frem til, han brækkede sit ribben.
Passionen for håndbold har han på en måde givet videre til sin ældste søn Lue, der dog ikke selv har dyrket den.
- Jeg har ikke spillet håndbold. Jeg har gået til håndbold en dag. Ej, jeg har ikke rigtig. En af mine venner var rigtig god, og så han mig med, og så var det lidt for gode, og jeg tænkte, at jeg slet ikke kunne være med. Men jeg hepper, og jeg synes, det er rigtig fedt at se det. Jeg er egentlig ked af, at jeg ikke har spillet. Måske jeg skal prøve noget oldboys, lød det fra Lue.
- Hvad er du? Du er 31. Så er du klar til oldboys, kom det prompte fra far Lars Mikkelsen.
- Den rammer hårdt, svarede Lue, der hentyder til, at man som 31-årig bliver kaldt oldboys.
Hele familien Mikkelsen er sikker på, at Danmark vinder, da de skal komme med deres bud på stillingen.
De regner alle med, at Danmark vinder med en lille håndfuld mål over Tyskland i finalen.
