
Morten Ankerdal fik hård kritik for interview med Rasmus Lauge: Nu reagerer håndboldstjernen

Efter håndboldherrernes åbningskamp ved EM gav Rasmus Lauge et interview til TV 2, hvor han fik et personligt spørgsmål fra sportsværten Morten Ankerdal, som fik tårerne frem hos Lauge.
Spørgsmålet handlede om Rasmus Lauges hårde år, hvor datteren blev født fire måneder for tidligt, og her var Lauge ikke klar på, at det var det, de skulle tale om.
Morten Ankerdal har efterfølgende fået stor kritik og er blevet mødt af mange grimme kommentarer. Den hårde tone er da også noget, der kommer bag på Rasmus Lauge.
- Det var jeg overrasket over. Der er ikke nogen ond stemning. Der er ikke nogen hard feelings herfra til Morten. Morten stillede et spørgsmål, som jeg ikke lige var parat på på det tidspunkt, og det er, hvad det er, fortæller håndboldstjernen på et pressemøde.
Morten Ankerdal har også tidligere fortalt til BILLED-BLADET, at det ikke var hans mening at overraske Lauge med spørgsmålet.
- Jeg kan godt se, at da jeg lige aktiverer den historie, så sker der noget inde i ham. Og der skal du jo tænke hurtigt. Jeg når også lige at få en klump i halsen og tænker: Ups, var det nu for langt at gå?, har han fortalt om situationen og forsikret, at det ikke var meningen at tage fusen på Rasmus Lauge.
Rasmus Lauge slår da også fast, at der er god stemning mellem dem, og han mener, at det er blevet blæst op.
- Jeg respekterer Morten rigtig meget, og jeg ved han respekterer mig, så det blev gjort til mere, end det var nødvendigt, det var, fordi jeg er den følebamse, jeg er og har haft et hårdt år, så der er ikke meget mere at lægge i det. Jeg stiller gerne op til TV 2 igen, understreger Rasmus Lauge.

